Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2019
Smycken Pärlarmband
ARMBAND, 18K vitguld, odlade pärlor ca 8,8-9,2 mm, G Dahlgren Malmö 1946, längd 20 cm, vikt 14,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ct ca TW-W/VS, vikt 1,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, vikt 4,5 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,51 ct, TW(F)/SI1, GIA inskription på rondisten 5223549781, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, längd 40-43 cm, vikt 4,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctc, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 2,1 cm, vikt 1,5 g.
COLLIER, 14K guld, akvamariner, paste, ryska stämplar, längd 42,5 cm, vikt 7,8 g, två utslitna odlade pärlor, ena paste sitter snett i fattningen, ena akvamarinen skadad och ena med nagg.
Ädelstenar Opaler
5 OPALER, 11,14 ct totalt, Welo, Etiopien, 3 droppslipade med brun bakgrund och 2 ovalslipade med vit bakgrund, färgspel i grönt, rött och orange.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 133 briljantslipade diamanter ca 5,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 15,8 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 2,04 ct, ca TCr(I)/VS2, baguetteslipade diamanter ca 0,72 ct, ca W(H)/VS, 16 briljantslipade diamanter 0,16 ct, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 9,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipad diamant ca 0,18 ctv, ca W-TCr/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv. ca TW-W/VS, vikt 2,7 g, stift, avtagbar halo.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,20 ct, gammalslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-Ca/SI-P, O Örneus Guldsmedja, Stockholm 1978, stl 17 mm, vikt 4,7 g, 2 diamanter skadade, 2 med nagg.
RING, platina, odlad South Seapärla ca 11 mm, 50 åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,5 cm, vikt 6,9 g, några diamanter skadade, några med nagg, storleksändrad.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, ca 11,4x13,2 mm, off round, 16 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 7,6 g.
BROSCH, 18K guld/platina, fluga, troligen orientalisk pärla, safir, 2 rubiner, rosenslipade diamanter, rennr 22570, 5x2 cm, vikt 4,6 g.
PÄRLCOLLIER, naturliga flodpärlor ca 5,8-10,9 mm, offround,GCS certifikat 5775-2471, lås i 18K guld, Sjögren & Komstadius, Malmö 1917, längd 47 cm, vikt 34,5 g.
RING, 18K guld, rektangulär oktagonalslipad blå safir ca 2,96 ct, 29 trapetsslipade diamanter ca 0,96 ctv,ca W(H)/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 7,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld / vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,7 g.