241 - 260 av 281
1...12131415 Gå till
Sortering

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2019

Klubbad för

Smycken Pärlarmband

ARMBAND, 18K vitguld, odlade pärlor ca 8,8-9,2 mm, G Dahlgren Malmö 1946, längd 20 cm, vikt 14,6 g.

Återropad

Utrop: 5 200 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ct ca TW-W/VS, vikt 1,8 g, stift.

7 000 kr

Utrop: 7 800 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, vikt 4,5 g, stift.

Återropad

Utrop: 9 000 kr

Visa vara

Smycken Hänge med kedja

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,51 ct, TW(F)/SI1, GIA inskription på rondisten 5223549781, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, längd 40-43 cm, vikt 4,6 g.

Återropad

Utrop: 14 600 kr

Visa vara

Smycken Hänge

HÄNGE, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctc, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 2,1 cm, vikt 1,5 g.

Återropad

Utrop: 7 700 kr

Visa vara

Smycken Collier

COLLIER, 14K guld, akvamariner, paste, ryska stämplar, längd 42,5 cm, vikt 7,8 g, två utslitna odlade pärlor, ena paste sitter snett i fattningen, ena akvamarinen skadad och ena med nagg.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

Visa vara

Ädelstenar Opaler

5 OPALER, 11,14 ct totalt, Welo, Etiopien, 3 droppslipade med brun bakgrund och 2 ovalslipade med vit bakgrund, färgspel i grönt, rött och orange.

500 kr

Utrop: 600 kr

Visa vara

Smycken Collier

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 133 briljantslipade diamanter ca 5,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 15,8 g.

57 000 kr

Utrop: 64 000 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 2,04 ct, ca TCr(I)/VS2, baguetteslipade diamanter ca 0,72 ct, ca W(H)/VS, 16 briljantslipade diamanter 0,16 ct, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 9,6 g.

Återropad

Utrop: 100 000 kr

Visa vara

Smycken Alliansring

ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.

Återropad

Utrop: 6 200 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipad diamant ca 0,18 ctv, ca W-TCr/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv. ca TW-W/VS, vikt 2,7 g, stift, avtagbar halo.

Återropad

Utrop: 8 200 kr

Visa vara

Smycken Carmoséring

CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, 30 baguette- och trapetsslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g, mittstenen något lös i sin fattning, en diamant skadad, två diamanter med nagg.

Återropad

Utrop: 8 800 kr

Visa vara

Smycken Carmoséring

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,20 ct, gammalslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-Ca/SI-P, O Örneus Guldsmedja, Stockholm 1978, stl 17 mm, vikt 4,7 g, 2 diamanter skadade, 2 med nagg.

Återropad

Utrop: 4 800 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, platina, odlad South Seapärla ca 11 mm, 50 åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,5 cm, vikt 6,9 g, några diamanter skadade, några med nagg, storleksändrad.

Återropad

Utrop: 11 600 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 18K vitguld, odlad pärla, ca 11,4x13,2 mm, off round, 16 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 7,6 g.

Återropad

Utrop: 7 800 kr

Visa vara

Smycken Brosch

BROSCH, 18K guld/platina, fluga, troligen orientalisk pärla, safir, 2 rubiner, rosenslipade diamanter, rennr 22570, 5x2 cm, vikt 4,6 g.

Återropad

Utrop: 11 000 kr

Visa vara

Smycken Pärlcollier

PÄRLCOLLIER, naturliga flodpärlor ca 5,8-10,9 mm, offround,GCS certifikat 5775-2471, lås i 18K guld, Sjögren & Komstadius, Malmö 1917, längd 47 cm, vikt 34,5 g.

Återropad

Utrop: 68 000 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 18K guld, rektangulär oktagonalslipad blå safir ca 2,96 ct, 29 trapetsslipade diamanter ca 0,96 ctv,ca W(H)/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 7,8 g.

Återropad

Utrop: 7 200 kr

Visa vara

Smycken Enstensring

ENSTENSRING, 18K guld / vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,7 g.

4 100 kr

Utrop: 4 600 kr

Visa vara

Smycken Enstensring

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,62 ct, ca TW(F)/SI 1, stl 16 mm, vikt 4,6 g.stroleksminskad.

Återropad

Utrop: 13 800 kr

Visa vara

Om auktionen