Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2019
TENNISARMBAND, 18K roséguld/vitguld, 41 rubiner ca 1,47 ctv, 41 briljantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, 89 svarta briljanter ca 3,00 ctv, längd 18,5 cm, vikt 6,8 g, några med nagg.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS1, GIA-diamond dossier 5186100736, 15 briljantslipade diamanter ca 0,33 ct ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 svarta diamanter ca 0,84 ctv, 112 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW-W/VS, höjd 3,5 cm, vikt 5,1 g.
COLLIER, 18K guld/platina, äldre briljant ca 0,75 ct, ca TW/SI, 19 gammal- och äldre slipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/VS-SI, silverkedja (lagad) 42 cm, vikt 4,16 g, originaletui.
Smycken Lås
LÅS, för 3-radigt collier, 18K vitguld, 9 odlade pärlor, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, diameter 22 mm, vikt 9,8 g.
Visa varaSmycken Hänge
W.A. BOLIN, smyckesägg, silver/18K guld, gul emalj, 22 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ryska stämplar, höjd 24 mm, vikt 2,9 g, emaljskada.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade akvamariner ca 2,30 ct totalt, stift, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 runda fasettslipade akvamariner ca 0,50 ct totalt, stl 17,5+ mm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, peridot ca 9,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, höjd 28 mm, vikt 8,2 g, några nagg, 2 peridoter med slitna fasettkanter,
Smycken Pärlhänge
Hänge, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, tahitipärla 15,7-19,5 mm, vikt 11,3 g.
HÄNGE, silver/14K guld, antik- och rosenslipade diamanter, omgjord brosch, 40 x 40 mm, vikt 12,6 g, några diamanter med nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, stl 18,5 mm, vikt 7,8 g, mindre nagg på en diamant, viss porositet i guldet.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca höjd 2,8 cm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld, kuddslipad diamant 0,81 ct, TW/VS1, HRD-Diamond Dossier 13014663002, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
RINGAR, 2 st, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct, River(E)/SI2, HRD Diamond Report 13034342025 samt inskription på rondisten, 76 briljant- och 25 prisesslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 10,0 g, svaga fattningar.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,90 ct, TCr(I)/VVS2, GIA insktiption 2175183739, 12 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
HÄNGE, 18K guld, fiskben, 94 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, höjd 4,5 cm, vikt 3,8 g.