Avslutad | Moderna – Lördag 17 augusti 2019
ARMRING, sterlingsilver, agat 30 x 30 mm, Åke Lindström för Bengt Hallberg, Köping 1972, stl 6,5 x 5,5 cm, vikt 49,4 g.
RING, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, färgbehandlade, Kenneth Magnell Juveler, Stockholm 1998, stl 16,75 mm vikt 8,7 g, 1 sten skadad.
BVLGARI, armring, B.zero1, stål/guld, serienr. BR851334, innermått 5,7x4,7 cm, vikt 27,7 g.
SANDBERG, alliansring, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca W/VVS, stl 15 mm, vikt 11,3 g.
OLE LYNGGAARD, Sweet Drops, rött silke, storlek medium, berlock, Sweet Drop Lace, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,03 ctv, ca TW/VS, höjd 4,7 cm.
LES MUST DE CARTIER ring, Trinity, trefärgat guld, stl ca 16,25 mm, vikt 5,8 g, slitage.
CLAES GIERTTA, manschettknappar, silver, signerade, Stockholm 1966, stl 25 x 15 mm, vikt 26,2 g, graverade. (d)
ENSTENSRING, 18K vitguld, Schalins. briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/VS2, stl 16 mm, vikt 12,4 g, gravyr.
RING, 18K rodierat guld med 43 briljanter ca 0,55 ctv, TW-W/SI, vikt 3,3 g storlek 17,75 mm
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 14,75 mm, vikt 1,1 g.
Silver Fat
REY URBAN, 2 st, askfat, sterlingsilver, delvis hamrad yta, signerad, Stockholm1976, stl 7,7 x 5,8 cm, vikt 206,9 g, graverade. (d)
PÄRLCOLLIER, odlade tunnformade mörkgrå sötvattenspärlor ca 9 mm, kulor av rosenkvarts, längd 38 cm, dobbar, lås saknas, vikt 58,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, design Torun Bülow Hübe, längd 5,5 cm, vikt 2,7 g, omgjorda med skruvstift, originalstift medföljer.
SIGURD PERSSON, manschett- samt skjortknappar, 18K guld, gröna turmaliner, Stockholm 1962, totalvikt 27,3 g, originaletui. (d)
OLE LYNGGAARD, collier, färgade sötvattenspärlor, peridoter, dobbar i 18K guld, längd 38 cm, etui.
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, nr 315, design Henning Koppel, grön emalj, stl 45 x 45 mm, vikt 18,4 g.
GEORG JENSEN, ring, sterlingsilver, nr 46A, design Harald Nielsen, stl 16,5 mm, vikt 10,0 g.
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, nr 324, design Henning Koppel, stl 43 x 37 mm, vikt 12,1 g.