Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,82 ct, TW(F)/SI1, HRD ID Report 170003029405 och 0,65 ct R(E)/VS1, HRD ID Report 170002961968, 42 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,3 g.
ANTIK RING, 20K guld, rosa spinell 13,13 ct, inneslutningar och sprickor som når ytan, GCS certifikat 78133-30 (London), 10 pärlor ca 2,5 mm, stl 16,5 mm, Göteborg 1915, gravyr.
RING, 14K vitguld, blå safir ca 1,60 ct, utan tecken på värmebehandling, GCS certifikat 77105-52, 6 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-P, 16,25+ mm, vikt 2,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VVS-VS, Ståhl 2004, diameter 1,2 cm, vikt 12,2 g.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/VS2, stl 19,75 mm, vikt 6,3 g, diamanten har små nagg på kronan och vid rondisten.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 cabochonslipade blå safirer, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 4,4 g, ett fåtal diamanter med nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 4,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 38 cm, vikt 6,1 g, 3 diamanter med nagg.
RING, 18K guld, gömma, granat, monogram MS, Carl Tengstedt, Göteborg 1838, stl 16,5 mm, vikt 1,2 g.
RING, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW(F)/P1, 24 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, 8 prinsesslipade blå safirer ca 0,40 ctv, stl 15,25 mm, vikt 4,0 g, mittstenen med extra fasett vid rondist och några av safirerna har slitna fasettkanter.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, vikt 1,6 g, stift, ena med litet nagg vid rondisten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 8,70 mm, längd 20 mm, krok, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca TW(G)/SI2-P1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 16,25 mm, vikt 1,7 g, gravyr.