Avslutad | Klassiska – Lördag 13 juli 2019
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 18,5 mm, vikt 13,6 g.
HÄNGE, silver/14K guld, pärlor, emalj, troligen bemålat ben, antik, 1800-tal, höjd 6,5 cm, vikt 12,1 g, lagningar, limrester, tennlödningar, skadat underglas.
BROSCH, 14K guld/silver, rosenstenar, antik, diam 20 mm, vikt 7,4 g, rosenstenar med skador och nagg, skadad foliering.
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad blå safir ca 1,00 ct, 8 äldre briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, Karl Anderson, Stockholm 1936, stl 18,25 mm, vikt 3,8 g, safir med nagg och slitna fasettkanter, något skev ringskena.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 4-7,5 mm, doserat, lås i 18K guld, snidad jade, Juvelerare G Arenhill, Malmö 1962, längd 44 cm.
WEMPE, armband18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, cabochonslipade smaragder, rubiner, safirer, längd 17,5 cm, vikt 29,8 g, extra länkbit, originaletui, nagg,1 rubin skadad.
HÄNGE/KEDJA, platina/18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15ct, ca TW/VS, kedja i 18K vitguld, längd 40 cm, vikt 7,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCa(L)/ VVS2, otydlig HRD inskription på rondisten, 12 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW-W/VS, längd 38-40 cm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Ca(H-M)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 11,0 g, ett fåtal diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
BRUDKRONA, förgyllt silver, odlade pärlor, K & EC, Göteborg 1965, vikt 92,5 g, kartong.
ENSTENSRING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,11 ct, ca TCa(K)/P1, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, längd 17 cm, vikt 8,3 g, 2 diamanter med skador.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI2-P1, mindre diamanter ca 0,49 ctv, stl 18 mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, nyckel 57 briljanter ca 0,35 ctv, längd 40 cm, vikt 4,0 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW(G)/P1, 26 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, mittsten med naturaler på rondisten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 67 briljanter ca 3,42 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 8,2 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 161 briljantslipade diamanter ca 8,09 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 44 cm, vikt 16,9 g.