Avslutad | Klassiska – Lördag 13 juli 2019
RING, 18K guld, delvis svartrodinerad, 89 smaragder ca 1,30 ctv, stl 17 mm, vikt 4,1 g, flera med nagg.
RING, 18K guld, 200 briljantslipade diamanter ca 3,11 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g, flera diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, 28 navettslipade rubiner ca 2,91 ctv, 63 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-Cr(G-J)/P, stl 17 mm, vikt 4,6 g, ett par rubiner med nagg och flera diamanter med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, fågel, rubin ca 0,01 ct, 58 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, 92 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TCa-Ca(L-N)/P, flera ur bruna serien, längd 41,5 cm, vikt 3,0 g, flera diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, höjd 30 mm, stift med clips, vikt 18,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 0,80 ct, TCr(I)/SI1, GIA certifikat 7286825642, längd 41 cm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 2,15 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
BROSCH, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,45 ct, ca Cr(J)/SI, 12 rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 3,5 cm, vikt 2,7 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,65 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 9,7 g.
RING, 18K vitguld, odlad golden South Seapärla ca 10,4 mm, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
COLLIER, 18K roséguld, 86 briljantslipade diamanter ca 3,92 ctv, ca TW-W/VS, längd 44 cm, vikt 15,9 g.
RING, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, stl 17,25 mm, vikt 10,4 g, flera diamanter med nagg.
RING, 18K guld, 52 prinsesslipade diamanter, 20 briljantslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 20,25 mm, vikt 11,5 g.
HÄNGE, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter 0,65 ctv, ca W/VS-SI, hjärta, höjd 2 cm, vikt 1,1 g.
RING, 18K vitguld, odlad tahitipärla ca 11,9 mm, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 11,1 g.
RING, 14K vitguld, smaragd ca 0,90 ct, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.