Avslutad | Klassiska – Lördag 13 juli 2019
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, tanzanit 1,30 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 40 cm, vikt 3,3 g.
GLASSKEDAR, 6 st, silver, delvist förgyllda, V Jamin, Tyskland, längd 14 cm, vikt 149,2 g, etui.
GEORG JENSEN, mockaskedar, Acorn, förgyllt sterlingsilver, Danmark, efter 1945, längd 9,5 cm, vikt 67,5 g, originaletui.
FÖRRÄTTSBESTICK, 24 delar, silver, förgylld metall, Frankrike, längd 15,5-17,5 cm, vikt 575,4 g, bucklor, en gaffel med skevt handtag.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,55 ct, ca Cr(J)/SI1, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 2,5 g,
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca0,25 ct, ca TW/SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct, TCr(I)/SI1, HRD inskription på rondisten 180000116714, 17 briljantslipade diamater ca 0,34 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K vitguld, 40 svarta diamanter ca 0,49 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,1 g, svarta diamanter med naturalr, inneslutningar som når ytan samt naturliga håligheter.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 0,81 ct, TW(G)/VVS2, HRD inskription på rondisten, 28 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g, stenkuvert medföljer.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca0,25 ct, ca TW/SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld 40 svarta diamanter ca 0,51 ctv, 40 briljantsipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g, svarta diamanter med inneslutningar som når ytan och naturliga håligheter, enstaka med nagg.,
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljanter ca 2,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 mm, vikt 8,2 g, 2 diamant med nagg invid bordet, några diamanter med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, höjd 2 cm, vikt 1,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,5 g, löstagbar krans.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/P, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 2,06 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/P, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, akvamarin ca 0,95 ct, briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant och baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 4,3 g.