Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni 2019
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VS, vikt 1,4 g, stift, diamanterna har nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,88 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
BESTICKSERVIS, silver, 71 delar, Snäckmodell, 5 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 6 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 smörgåsknivar, 12 efterrättsgafflar, Finland, 70-tal, total vikt 3714,5 g, lindor medföljer.
ARMBAND, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 15,8 g.
ARMBAND, 18K guld, ovalslipade safirer, briljantslipade diamanter, längd 17,5 cm vikt 13,1 g.
RING, 18K guld, 4 droppslipade rubiner ca 1,33 ctv, 4 droppslipade smaragder ca 0,83 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 9,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, diamanter 1,24 ctv enl gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 11,0 g.
BROSCH, silver, grön kalcedon, Jugend, 1900-talets början, stämplar: BH 830 S, bredd 6,5 cm, vikt 22,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv ca W/VS-SI, omkrets ca 15 cm, vikt 17,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, Tahitipärla ca 12,8 mm, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS, längd 44 cm, vikt 4,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,33 ct, TW(G)/SI1, HRD inskription på rondisten 190000042187, 26 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g, stenkuvert medföljer.
CARMOSÉRING, 14K guld, cabochonslipad smaragd, 12 briljantslipade diamanter enligt gravyr 1,01 ctv ca W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g, Sovjetunionen.
CHRISTOFFLE, champagnekyl för halvbutelj, nysilver, insats med slipat glas, diameter 13 cm, höjd 13,5 cm, glasinsats med nagg och mindre skador.
OSTRONGAFFLAR, 12 st, silver, snäckmodell, Frankrike 1900-tal, längd 13 cm, 326,8 g, etui.
SERVERINGSBESTICK, silver, för fisk, Frankrike, omkring 1900, längd 25-29 cm, vikt 214,8 g, etui.
COLLIER, 18K vitguld, 170 briljantslipade diamanter ca 6,14 ctv, ca TW-W/VS, längd 43 cm, vikt 22,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 3,78 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 13,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct, River(D)/VVS2, GIA inskription på rondisten, 40 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VS, stl 17+ mm, vikt 5,3 g, stenkuvert medföljer.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer ca 0,60 ctv, 20 briljanter ca 0,50 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI1, Guldfynd, stift, vikt 2,9 g.