Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni 2019
RING, 18K guld, fasetterad Rubin ca 1,52 ct, briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,5+ mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K vitguld, rökkvarts ca 45,00 ct, 160 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 16,1 g, små repor på rökkvartser.
RING, 18K vitguld, ovalslipad kunzit ca 15,00 ct, 60 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 8,4 g.
STRÖMDAHL, ring, 18K guld, 4 blå safirer ca 0,28 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 1990, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 2,04 ct, ca TCr(I)/VS2, baguetteslipade diamanter ca 0,72 ct, ca W(H)/VS, 16 briljantslipade diamanter 0,16 ct, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 9,6 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,00 ct ca TCa(K)/SI2-P1, 6 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca Cr(J)/VS. stl 17 mm, vikt 7,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, TW(G)/VS, storlek 17,25 mm, vikt 4,0 g,
RING, 18K vitguld, 33 briljanter ca 0,32 ctv (enl gravyr), ca W/VS-SI1, onyx borders, stl 17,25 mm, engelska stämplar, vikt 9,1 g, etui.
ARMBAND, platina/18K vitguld, 62 åttkantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca W-Cr/P, omgjord klocka, längd 17 cm, vikt 20 g, länken är i 18K vitguld.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, Pastarus Presto Firma Föreningen, Stockholm 1952, längd 19 cm, vikt 52,3 g.
ARMBAND, 18K guld, carréslipade ametister, topaser, turmaliner, citriner, säkerhetskedja, längd 18 cm, vikt 20,6 g.
RING, 14K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,51 ct, ca WH)/P1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4 g.
DIAMANT, briljantslipad, 1,67 ct, TCa(L)/VVS2, liten kulettfasett och naturaler på rondist.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(L)/P, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, stl 19 mm, vikt 7,1 g.
COLLIER, 18K guld, sötvattenspärlor, turmaliner, längd 46 cm, vikt 8,5 g, certifikat.
HÄNGE, 18K vitguld, 4 smaragder 1,48 ctv enl gravyr, 4 större och 5 mindre briljanter 0,57 ctv enl gravyr, ca TW/VS, vikt 2,1 g.