Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni 2019
C F CARLMAN, skål på fot, sterlingsilver, båtformad, signerad, C G Hallberg, Stockholm 1960, längd 49 cm, vikt 816,3 g.
ARKALA INGRID HÖGSTADIUS, punschkoppar, 6 st, silver, förgylld insida, Stockholm 1982, total vikt 255,1 g, etui.
CLAES GIERTTA, skål, sterlingsilver, hamrad yta, Stockholm 1999, höjd 12 cm, vikt 1097,8 g.
BORGILA, skål, sterlingsilver, delvis förgylld, åttkantig, Stockholm 1945, höjd 10,5 cm, vikt 465,7 g, gravyr.
CLAES GIERTTA, kaffekanna, sterlingsilver, handtag i trä, Stockholm 1970, vikt 554,4 g.
Silver Soppslev
CLAES GIERTTA, soppslev, sterlingsilver, handtag i trä, hamrad yta, Stockholm 1984, längd 27 cm, vikt 61,9 g.
Silver Kaffeservis
W A BOLIN, kaffeservis, 3 delar, silver, handtag i trä, art deco, kaffekanna, gräddkanna och sockerskål, Stockholm 1938 och -40, total vikt 957,5 g, mindre sprickor i trä.
J E SKREIJ, supkoppar 12 st, med bricka, silver, hamrad yta, Falun 1929, total vikt 917,2 g, bricka med bucklor.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Star clasp, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW(G)/VS, höjd 13,5 mm, vikt 5,4 g.
CHIMENTO, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW(G)/VS, stift/clips, höjd 19 mm, vikt 10,1 g
BVLGARI, hänge/kedja, B.zero1, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VVS, längd 40 cm, vikt 13,2 g, originaletui, ytterkartong.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 9 mm, vikt 1,6 g.