Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni 2019
SOPHIE BY SOPHIE, örhängen, Delicate Hoops, 18K vitguld, tsavoriter, diameter 45 cm, vikt 10,1 g, originalpåse och originalask, flera tsavoriter skadade.
SOPHIE GYLLENHAMMAR, helalliansring, Delicate Ring, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 1,1 g.
SOPHIE GYLLENHAMMAR hänge/kedja, förgyllt sterlingsilver, krysopras, tsavoriter, längd 40/42/45 cm, vikt 11,5 g.
DRAKENBERG SJÖLIN, armband, Diamond Sky, sterlingsilver, 7 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/P, längd 18,5 cm, vikt 5,6 g, originalask, två diamanter med nagg.
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, 18K guld, 2 odlade pärlor, Whispering, 1967, stl 17,75mm, vikt 3,8 g.
EFVA ATTLING, hänge, Monocle, sterlingsilver, glas, höjd 7,7 cm, vikt 13,5 g, originalask.
TIFFANY & CO, brosch, sterlingsilver, Paloma Picasso, höjd 4,5 cm, vikt 20,8 g, originalpåse.
GEORG JENSEN, brosch, nr 284, sterlingsilver, grön emalj, Arno Malinowski, 1940-tal, höjd 34 mm, vikt 9,4 g.
GEORG JESNEN, collier, nr 105, sterlingsilver, diameter 5,3 cm, längd 63 cm, vikt 26,9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm vikt 3,8 g, en diamant med nagg på rondist, två diamanter med nagg på kulett.
HÄNGE, 18K guld, 223 briljantslipade diamanter ca 4,46 ctv, ca TW-TCa/VS-P, vikt 4,2 g, några stenar med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 218 briljantslipade diamanter ca 3,13 ctv, ca TCr/VS-SI, stift, höjd 30 mm, vikt 8 g.
WIWEN NILSSON, brosch, nr 2 Trana, sterlingsilver, signerad Wiwen Nilsson Lund 1952, 7,2 x 6,3 cm, vikt 17,6 g. (d)
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,00 ct, ca TW/P1, stl 17 mm, vikt 3,9 g, diamanten har tjock rondist.