Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj 2019
CLAES GIERTTA, enstensring, 18K vitguld briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW/VS, signerad, Stockholm 1994, stl 18,75 mm, vikt 7,2 g, nagg på kulett. (d)
LES MUST DE CARTIER ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g, slitage.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,16 ct, TW(F)/SI2, IGI certifikat 229604352, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld/roséguld, 82 briljantslipade diamanter ca 2,46 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 6,8 g.
TIFFANY & CO, ring, 18K guld, hjärta, 6 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, originaletui.
HELALLIANSRING, 18K svartrodinerat guld, svarta diamanter ca 0,34 ctv, stl 17,75 mm, vikt 1,3 g, rodinering sliten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,27 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, en diamant TCa(L), stl 16 mm, vikt 2,2 g.
LAPPONIA, ring, sterlingsilver/akryl, The man in Cosmos, design Björn Weckström, Finland 1977, stl ca 17 mm, vikt 30,2 g.
HÄNGE, sterlingsilver, droppe, Alton, Falköping 1978, design Per Dåvik, längd 7 cm, vikt 14,7 g.
HÄNGE, sterlingsilver, Alton, Falköping 1977, design Per Dåvik, signerad, mått 5 x 5 cm, vikt 20,6 g.
HÄNGE, sterlingsilver, genombruten form, Alton, Falköping 1973, längd 6,5 mm, vikt 26,9 g.
ARMBAND, sterlingsilver, genombruten form, Alton, Falköping 1976, längd 22 cm, vikt 72,8 g.
CLAËS E. GIERTTA, manschettknappar, silver, grön natursten, Stockholm 1973, vikt 19,3 g.
CHOPARD, ring, Happy Diamonds, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, stl 17 mm, vikt 12,8 g, storleksändrad, originaletui och ytterkartong.
CHOPARD, hänge, Happy Diamonds, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, höjd 15 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, oktagonalt slipad diamant 1,00 ctv, TCa(bruna serien)/SI2, 4 brijant- och 2 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g, stenkuvert medföljer.