Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 juli 2019
Klocktillbehör Omega
KULSPETSPENNA, "Omega Speedmaster 50 th Anniversary", svart, fungerar ej, skadad, ca 2007, kartong.
Klocktillbehör Certina
BOX, till Certina armbandsur, svart, 115 x 115 x 100 mm, ca 2015, ytterkartong.
CERTINA, Blue Ribbon, Cal 25-65, Serie nr. 4200198, Boett nr. 5601.102, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, NATO-band, ca 1962.
EIGER, herrur, 35 mm, Boett nr. 152574, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, NATO-band, ca 1955.
CERTINA, DS4, Cal 854-1, Boett nr. 854.1430.41, herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1975.
CERTINA, Certidate, Cal 25-661, Serienr. 5810368, Boett nr. 5301.075, herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
HERRUR, "Waterproof", 36 mm, Boett nr. 3081 G, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
TISSOT, Seastar, Cal 2461, Serie nr. 18199013, Boett nr. 42350-1, herrur, 35 mm, doublé, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1974.
EWECO, herrur, 34 mm, Cal AS 1893, Boett nr. 1593, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, gravyr, läderband, ca 1970.
LONGINES, damur, 21,5 mm, Serie nr. 6777829, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, textilband, ca 1943.
Klockor Svalan
SVALAN, Sportsman, Cal ETA 2472, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
CERTINA, DS, Trionyx, (200 Meters), Boett nr. EOL 115.7090/7190.11, herrur, 38 mm, titan/doublé, quartz, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, ca 1995, metallänk ej original.
TISSOT, herrur, 33 mm, Cal 28-21, Serie nr. 1806232, Boett nr. 8945, doublé (14K goldfilled), hammarautomat, plexiglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett (bucklor), läderband, ca 1947.
Klockor Lagonda
LAGONDA, Automatic De Luxe, Cal ETA 2472, Boett nr. 6434, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, utbytta visare, skadad urtavla, läderband, ca 1960.