Avslutad | Moderna – Lördag 13 april 2019
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,35 ct, River(E)/VS2, laserinskription på rondisten GIA 2176357385, 49 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, 48 briljanter ca 1,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, rodiering har släppt något på skenan.
PIAGET, ring, 18K vitguld, Possession, 28 briljantslipade diamanter 1,12 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm (52), vikt 12,8 g, ref G34P8352, serienr B23851, cert och kvitto från Zürich år 2002, etui.
LAPPONIA, collier, 18K guld, modell 20288, odlad tahitipärla, 9,3 mm, Finland 1996, längd 40 cm, vikt 16,8 g, originalkartong.
COLLIER, silver, bergskristall, Alton, signerad Pege, Falköping 1968, diameter 12,5 cm, vikt 36,4 g.
ROBBERT, 18K vitguld / guld, rubin, 5 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 15 mm (bredd ca 17mm), signerad, vikt 13,5 g, skadat originaletui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 86 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,3 g.
CHIMENTO, helalliasring, 18K roséguld/vitguld, Aeternitas Band Ring, 34 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g.
OLE LYNGGAARD, lås i 18K vitguld/guld, diameter 9,6 mm, vikt 2,6 g, onyxkulor 10 mm, längd 46 cm.
BERND JANUSCH, collier, silver, signerad, Rosa Taikon, 1968, diam 3,5 cm, längd 8 cm, vikt 17,5 g.
BERND JANUSCH, örhängen, silver, signerade, Rosa Taikon, 1971, diam 2,5 cm, vikt 14,0 g, krokar.
RING, 18K guld, trappslipad citrin ca 22,0 ct, Hellström & Åhrling,Stockholm 1965, stl 15,5 mm, vikt 12,4 g.
TIFFANY & CO, armring, sterlingsilver, Notes Script 727 Fifth Avenue New York, år 1997, stl 6,5 x 6,5 cm, vikt 25,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 gammal- och briljantslipade diamanter ca 2,86 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 10,3 g, två diamanter pique samt två skadade och en med nagg.