Avslutad | Klockor – Lördag 6 april 2019
Klockor Philippe Charriol
PHILIPPE CHARRIOL, St. Tropez, Boett nr. 7007901 / 37574 / 94, damur, 24,5 mm, bicolour, quartz, safirglas (repor), skadad urtavla, integrerad armlänk, cert, juli 1994.
Klockor Montblanc
MONTBLANC, reseväckur, 44,5 (64) mm, Ref nr. AL 1699262, Boett nr. 7056, vitmetall/läder quartz, alarm, ca 1999, etui, kartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King (-T Swiss T-), Precision, Ref nr. 5500, Serie nr. 5487759, Cal 1520, Boett nr. 1002, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, minutvisare omluminerad, skadad urtavla, Oysterlänk, viklås, Ref nr. A/557, ca 1978.
CARTIER, Panthère, Cal 66, Boett nr. 8669290855, damur, 21,5 x 21,5 (30) mm, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, läderband, ca 1987.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, Calatrava, Cal 28-255, Serie nr. 1281808, Ref nr. 3591/1, Boett nr. 522466, herrur, 33 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk (vriden), Ref nr. 148356, längd 172-176 mm, totalvikt 89,0 gram, ca 1973.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Clifton, Serie nr. 5658163, Ref nr. M0A10175, Boett nr. 65761, damur, 30 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. PM UG, cert, mars 2017, box, ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Clifton, Serie nr. 5666403, Ref nr. M0A10176, Boett nr. 65761, damur, 30 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (10 st. 8/8), originallänk, viklås, Ref nr. PM UF, cert, mars 2017, box, ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Classima, Serie nr. 5703436, Ref nr. M0A10226, Boett nr. 65781, damur, 36,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, månfas, pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), läderband, originalspänne, cert, mars 2017, box, ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Promesse, Serie nr. 5680128, Ref nr. M0A10157, Boett nr. 65752, damur, 30 mm, stål, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. PM UC, cert, mars 2017, box, ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Classima, Cal BM 11200 (SW 200-1), Serie nr. 5706438, Ref nr. M0A10216, Boett nr. 65782, herrur, 40 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, cert, mars 2017, box, ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Linea, Serie nr. 5519291, Ref nr. M0A10009, Boett nr. 65690, damur, 27 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. PM RI, integrerat läderband, cert, mars 2017, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, Sintra Skeleton, Chronometer, Cal ETA 2892S2, Serie nr. 11727434, PIC nr. R13669152, Ref nr. 01.656.0669.3.015, Boett nr. 656.0669.3, herrur, 35 x 44,5 mm, high-tech ceramics, automatisk, safirglas, skeletterad urtavla, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04518, cert, september 2016, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, Diamaster, Cal ETA 2892S2, Serie nr. 13585445, PIC nr. R14132135, Ref nr. 01.656.0132.3.413, herrur, 41 mm, high-tech ceramics, automatisk, safirglas, skeletterad urtavla, glasbaksida, läderband, viklås i titan, cert, december 2016, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 050/499).
Klockor Oris
ORIS, Artelier, "110 Years Anniversary", Cal 110, Verk nr. 14/0241, Serie nr. 3359131, Ref nr. 110.7700.6081, herrur, 43 mm, 18K rosa guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, gångreservsindikator (10 dagars), glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K rosa guld, ca 2014, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 027/110).
Klockor Oris
ORIS, Artix, Audi Sport, "Tachymeter", Cal 774 (SW 500), Serie nr. 3381254, Ref nr. 01.774.7661.7481, Boett nr. 7661-74, kronograf, herrur, 44 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås i titan, Ref nr. 07 32 18 71, cert, november 2016, box (skadad), ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 1254/2000).
Klockor Oris
ORIS, Big Crown, Pro Pilot, "Altimeter", Cal 733, Serie nr. 3399607, Ref nr. 01.733.7705.4134, Boett nr. 7705, herrur, 47 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, höjdmätare, textilband, viklås, Ref nr. 07 33 20 40, cert, februari 2017, box, ytterkartong.
Klockor Oris
ORIS, Artelier, "Greenwich Mean Time", Cal 690 (ETA 2836-2), Serie nr. 3370148, Ref nr. 01.690.7690.4081, Boett nr. 7690, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, 2 tidszoner, dag/natt indikator, originallänk, viklås, Ref nr. 07 8 22 77, cert, juli 2016, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 0148/1000).
OMEGA, Genève, Electronic (f300 Hz), Chronometer, Cal 1250 (ESA 9162), Serie nr. 34845241, Ref nr. MD 198.0030, Boett nr. 198.030, herrur, 38 mm, doublé (skadad, 20 micron), stämgaffel, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1972.