Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019
BROSCH, silver, gammal- och rosenslipade diamanter, ca 2,30 ctv, ca W-Y/VS-P, antik, 1800-tal, höjd 5,9 cm, vikt 10,9 g, några diamanter med nagg.
FERNAND DEMARET, pärlcollier, 18K guld, Tahitipärlor, ca 8-10,5 mm, signerat, ca 1980, Belgien, avtagbart hänge, hängets höjd 5,2 cm, längd 43 cm, originaletui.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 35 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, 1900-talets första hälft, längd 16,5, 18,0 & 19,5 cm, vikt 97,0 g, små bucklor.
Å. FAUSING, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, Danmark 1960-70-tal, stl 16,25 mm, vikt 11,2 g,
ARMBAND, 18K guld/platina, 4 pärlor ca 3,5 mm, rubiner, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca 1920-tal, längd 17 cm, vikt 11,7 g.
BROSCH, silver/14K guld, gammal-, antik- och rosenslipade diamanter ca 2,00 ctv, antik, diameter 2,4 cm, vikt 9,5 g, låsfunktion för collier.
GUCCI, ring, Gucci Horsebit, 18K vitguld, blå topas, briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 26,1 g, etui, ytterask.
Silver Teservis
GUSTAF HAMNQVIST, tekanna, silver, handtag och knopp i trä, genombruten dekor, på kulfötter, Åmål, omkring 1800, höjd15,5 cm, vikt 662,1 g, buckla vid ena kulfoten.
BROSCH, 18K vitguld, snidad korall, diamanter ca 0,70 ctv, höjd 6,4 cm, vikt 25 g, mindre nagg på korallen.
ARMBAND, platina/18K guld, 65 äldre briljant- och rosenslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 17 cm, vikt 12,0 g, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 1,25 ct enligt gravyr, ca CR-TCa(J-K)/VS2, Ceson, göteborg 1960-tal, stl 17 mm, vikt 2,6 g, natural på rondist och litet nagg på rondist.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,87 ct, ca TCr(I)/VS2, droppslipad blå safir ca 1,75 ct, 82 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25+ mm, vikt 11,6 g, safir med något slitna fasettkanter,.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus Pavé, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g, originaletui.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 4,20 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,64 ctv, 6 navetteslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 18,75 mm, inre ringskena, vikt 8,7 g, safiren med nagg på rondisten, etui.
RING, platina, oval gammalslipad diamant ca 1,55 ct, ca TCa(L)P1, 18,5 mm, vikt 4,2 g, mindre nagg på rondisten.
BURLE MARX, ring, 18K guld, krysopras, Brasilien 1970-tal, stl 14,25 mm, vikt 13,5 g, originaletui.
HÄNGE/BROSCH, silver/14K guld, kuddslipad spessartin granat ca 4,00 ct, antik-, gammal- och rosenslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-Ca/VS-P, antik, 1800-talets slut, höjd 3,5 cm, vikt 16,5 g, en fattning är skadad, enstaka nagg på diamanterna.
BROSCH, 18K guld/platina, krona, 148 gammalslipade diamanter ca 8,70 ctv, ca TW-Ca(F-M)/VS-P, 6,3x4,3 cm, vikt 33,1 g, senare nål i 14K guld, ena fattningen något sned, flera diamanter med nagg och skador.