Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 18 maj 2019
Klocktillbehör Rolex
TEATERKIKARE, Rolex, 100 x 57 x 30 mm, grön lack/doublé, ca 2005, tygpåse, putsduk.
Klocktillbehör Rolex
ILÄGGSRING, till Rolex Submariner, s.k. "Kermit", "Slim four", "B3", passar till Ref nr. 16610LV.
Klocktillbehör Omega
BROSCHYR, "Norman M. Morris Watch Corp, New York", för Omega fickur, 100 x 125 (105) mm, ca 1936.
Klocktillbehör Patek Philippe
MANSCHETTKNAPPAR, Patek Philippe, Genève, Golden Ellipse, 2 st. 18K guld, safirglas, 19 x 22 mm, säkerhetskedjor i 18K guld (ej original), totalvikt 27,9 gram, ca 2000, box (skadad).
OMEGA, De Luxe, Chronomètre, "Hoppande sekund", Cal 59-8 D SCS, Serie nr. 9890442, Ref nr. 5005/1, bordsur, 144 x 144 x 44 mm, mahogny/mässing, mekanisk, 8-dagarsverk, ca 1948.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE & Cie, Genève, fickur, 52 mm, savonett, Serie nr. 185098, Boett nr. 283519, 14K guld, ankargång, vargtänder, innerlock i 14K guld, gravyr, monogram, ca 1916, läderpåse.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 751, Serie nr. 31222999, Ref nr. ST 368.0041, Boett nr. 168.041 (S.F), herrur, 36 x 40 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, dag (svenska), datum, räfflad glasring, originallänk, viklås, Ref nr. 1163-5.71, ca 1971.
OMEGA, "Cadran Breveté S.G.D.G", fickur, 53,5 mm, Cal 18´´´, Serie nr. 5369190, Boett nr. 5611564, kronograf, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, monogram, ca 1916.
ROLEX, Precision, Ref nr. 2635, Serie nr. 2900243, Cal 1400, Boett nr. 2635, damur, 18 mm, 18K guld, manuell, safirglas, läderband, originalspänne (doublé), tillverkad ca 1970, cert, december 1986, box, ytterkartong.
OMEGA, "Haute Couture", Cal 244, Serie nr. 13740690, Boett nr. 11219249, damur, 19,5 mm, 18K rosa guld, manuell, mineralglas, formverk, läderband, originalspänne i 18K guld, levererad till Frankrike 21/6 1955.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, s.k. "Dégradé Dial", Ref nr. 69178, Serie nr. N297053, Cal 2135, Verk nr. 2222321, Boett nr. 69000 A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st, 8/8). Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570 F-R3/68 B, totalvikt 73,8 gram, cert, december 1992, box, ytterkartong.
HEUER, Carrera, "Tachy", "Success - Ronnie Peterson from Jack.W.Heuer", "Sweden Only", Cal 11, Serie nr. RQM4537, Boett nr. CBH2210, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gravyr, originallänk, viklås, Ref nr. BA0674, cert, november 2017, box, ytterkartong. Limiterad till 40 exemplar, producerad endast till den svenska marknaden.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II, Chronometer, Ref nr. 116718LN, Serie nr. Z746869, Cal 3186, Verk nr. 3 1475986, Boett nr. 2348, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, svart keramisk vridring, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78208-EO2, totalvikt 213,0 gram, cert, januari 2008, box, ytterkartong.
LONGINES, "Carabelli Milano", Cal 13ZN, Serie nr. 5866143, Boett nr. 5866143, kronograf (defekt), herrur, 37 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, utbytt krona, läderband, "Extract from the Archives", levererad till den italienska agenten Ostersetzer 29/8 1940.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON CONSTANTIN, Genève, Overseas, Cal 1137, Serie nr. 918705, Ref nr. 49140/423A, Boett nr. 743176, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), stort datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 423/2, cert, maj 2004, box, ytterkartong.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, Cal 2225, Serie nr. 387300, Ref nr. 14800.ST.O.009, Boett nr. D 35863 / 735, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerat läderband, viklås, cert, september 1998.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox (- T Swiss Made T -), Cal P825, Serie nr. 2042140, Boett nr. 1245982 P, herrur, 37 mm, doublé (80 micron), hammarautomat, plexiglas, alarm, boett signerad "Star Case Company", läderband, originalspänne (doublé), ca 1969.