Avslutad | Klassiska – Lördag 30 mars 2019
HÄNGE, 18K guld, cabochonslipad svart stjärn diopsid, briljantslipad diamant ca 0,07 ct, ca TW/VS, Gullfaxe, Stockholm 1986, stl 3,0 x 1,5 cm, vikt 11,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade safirer ca 1,60 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TCa/SI, stift, vikt 4,6 g.
ENGELBERT, collier, 18K guld, citrin, rökkvarts, peridot, bruna sötvattenspärlor ca 8 mm, längd 43 cm, vikt 56 g.
RING, 14K roséguld, briljant ca 0,14 ct, ca TW/SI, 76 briljanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 4,1 g, delvis rodinerad.
RING, 18K guld/vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 11,1 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, möjligen orienaliska pärlor, ca 3,75 - 5,25 m lås i 18K vitguld, odlade pärlor, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, längd 34 cm, vikt 31,9 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VS.SI, stl 19,75 mm, Stockholm 1970-tal, vikt 5,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 10,30 ctv, ca W-TCa/VS, längd 17,5 cm, vikt 17,5 g, ca 10 stenar har skador eller nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,34 ct, ca Cr/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W/VS, stl 19,75 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljant - och 20 åttkantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 10,8 g, en diamant med skada.
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, odlade pärlor ca 6,5 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/P, stift, höjd 3,4 cm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 8,25 mm, 4 briljantslipade diamanter ca W/SI, höjd 28 mm, stift, vikt 4,8 g,
MATSILVER, Uppsala, 62 delar, silver, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 efterrättsskedar, 2 smörknivar, lindor medföljer.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,98 ct, ca Cr(J)/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, längd 39,5 cm, vikt 6,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca W/VS, längd 40-42 cm, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, 115 runda fasettslipade safirer ca 8,30 ctv, 86 briljanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 17,5 g.