Avslutad | Klockor – Lördag 2 mars 2019
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, kronograf (defekt), Boett nr. 3915/99922, herrur, 35 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett (bucklor), läderband, ca 1950.
BREITLING, B-Class (100 M/330 FT), Chronometre, Cal 67, Verk nr. 209374, Serie nr. 209374, Ref nr. D67365, damur, 31 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, Pilotlänk (stål), viklås, T4200/765A ca 2000.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, designad av Henning Koppel, Serie nr. 003196, Boett nr. 317, kronograf, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i stål, cert. oktober 2016, box, ytterkartong.
OMEGA, damur, 19,5 mm, Cal 244, Serie nr. 14637958, Boett nr. 11450528 / 2683 D, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1955.
BREITLING, Aerospace, Repetition Minutes, Chronometre, Cal 65, Verk nr. 189067, Serie nr. 189067, Ref nr. F65362, herrur, 40 mm, analog/digital, titan/doublé, quartz, safirglas, utbytta visare, Aerospacelänk (bicolour), viklås, Ref nr. 58053, ca 2000, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Carrera Lady, Serie nr. WPQ0927, Ref nr. WBG1310.BA0758, Boett nr. WBG1310, damur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA107-Y-L9/3263 Y, cert, november 2018, box, ytterkartong.
TISSOT, herrur, 33,5 mm, Boett nr. H 674330, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 2011, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. R720429, Cal 2135, Verk nr. 1086219, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-M11/468 B, cert, februari 1989.
ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 2532, Serie nr. 06514122, Boett nr. 643A570, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1968, box.
OMEGA, Seamaster, Aqua Terra, Cal 2520 (A), Serie nr. 59779047, PIC nr. 2573.70.00, Ref nr. ST 566.1110, boett nr. 566.1110, damur, 29,2 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 6573/912, cert, december 2008, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Link, Calibre 5 (200 METERS), Cal 5 (ETA 2834-2), Serie nr. REY3120, Ref nr. WJF2011, Boett nr. WJF2011, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), dag, datum, skadad urtavla, glasbaksida, buckla (se bild), originallänk, viklås, FAA037-Y-S5/3114 Y, cert, april 2008, box, ytterkartong.
IWC, fickur, 51,5 mm, savonett, Cal 53 (H5), Serie nr. 629416, Boett nr. 748610, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1915, etui.
FICKUR, 55 mm, Boett nr. 52, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, repeter (defekt), urtavla med motiv, skadad urtavla, defekt, skadad boett, löst innerlock, bucklor, ca 1820.
FICKUR, 49,5 mm, Boett nr 10, silver, spetsankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1850.
FICKUR, 55 mm, Verk nr. 959, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, urverk signerat "John Faver, London", senare boett, skadad boett, lödning, bucklor, ca 1750.
IWC, Schaffhausen, Fliegeruhr Mark XV, Cal 30110, Serie nr. 2921368, Ref nr. 325301, Boett nr. 3073579 / 3253, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, cert, juli 2007, box (skadad), ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Master Réveil, Cal 918, Serie nr. 3168205, Ref nr. 141.84.20, Boett nr. 141.8.97/1 / Nr 4878, herrur, 38,7 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, alarm, läderband, viklås, ca 2002, box, ytterkartong.
ZENITH, herrur, 23,5 x 30,5 (39,5) mm, Serie nr. 2330361, Boett nr. 323724, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, fasta bandstift, ca 1930.
Klockor Eterna
ETERNA, Sonic, Kontiki, Electronic, Cal 1550 (ESA 9162), Boett nr. 5793866/131 FTT, herrur, 38 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne i stål, ca 1975.