Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 april 2019
Klockor Citizen
CITIZEN, Crystal Seven, Cal 5204, Serie nr. 70900471, Boett nr. ACSS 2804-Y, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag (svenska), datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1967.
STURMANSKIE, herrur, 32,5 mm, ryskt, Verk nr. 77616, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
RUHLA, kronograf (defekt), herrur, 37 mm, ryskt, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1970.
POLHEM, Antimagnetique, fickur, 50 mm, Boett nr. 282140, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1935.
Klockor Swatch
SWATCH, Pop, Cremy Gold, Ref nr. PMK127, damur, 32 (40) mm, plast, quartz, plexiglas, integrerat textilband, originalspänne, ca 2000.
Klockor Swatch
SWATCH, Pop, La Boite, Ref nr. PWK160, unisex, 39 (47) mm, plast, quartz, plexiglas, skadad urtavla, integrerat textilband, originalspänne, ca 1992.
Klockor Swatch
SWATCH, Pop, Jet Black, Ref nr. BB101, unisex, 39 (47) mm, plast, quartz, plexiglas, skadad urtavla, sekundvisare saknas, integrerat textilband, originalspänne, ca 1988.
Klockor Minerva
MINERVA, stoppur, 51 mm, Boett nr. 233415, vitmetall, mekanisk, 60 sek/30 min, skadad urtavla, bucklor, ca 1970.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, herrur, 31,5 mm, Boett nr. 5514, doublé (10 micron), quartz, mineralglas (nagg), datum, defekt, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, Cal 382 (17 stenar, 16 size), Serie nr. 19574453, Boett nr. 7269308, doublé (skadad), ankargång, skadad urtavla, boett signerad "Philadelphia Watch Case Co", motiv, bucklor, ca 1917.
BILLODES, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 2861308 / 1468, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBITAR, 2 st. till Rolex midsize Jubileelänk, stål, bredd 12 mm, inklusive skruv.
Klockor Arsenal
ARSENAL, Geneve, herrur, 34 mm, Boett nr. 428310, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1960.