Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2019
RING, platina, ovalslipad rosa turmalin ca 3,31 ct, 6 baguette- och 12 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 8,7 g.
RING, 18K guld, rubin ca 0,55 ct, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g, några diamanter med nagg på krona.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,05 ct, 10 blå safirer ca 0,22 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g, flera diamanter med små nagg på krona.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/VS, vikt 1,1 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, blå safirer, briljanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/SI, längd 18,5 cm, vikt 12,3 g.
BROSCH, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS, 5x3,5 cm, vikt 12,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 3 smaragder ca 4,50 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,60 ct ca W/VS, längd 43 cm, vikt 18,6 g.
RING, 18K guld, blå emalj, rosenstenar, stl 17,5 mm, vikt13,0 g, diamanter med skador och nagg, mindre emaljskada.
BROSCH, 18K vitguld, odlad pärla ca 8,9 mm, smaragder, åttkant- rosenslipade diamanter, vikt 15,3 , några diamanter skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/SI, Hovjuvelerare Erik Samuelson, Stockholm 1963, höjd 5 cm, vikt 9,2 g, några diamanter med nagg, etui.
COLLIER, 15-radigt, 18K guld, hematit, 2 citriner, iolit, Franska stämplar, längd 42 cm, vikt 165,7 g.
RING, platina, cabochonslipad b-jade ca 6,05 ct, 4 baguettslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 7,2 g.
HÄNGE/KEDJA, platina, cabochonslipad b-jade ca 3,26 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS-SI, längd 40 cm, vikt 6,5 g.
RING, 18K guld, navettslipad rubin ca 1,10 ct, 78 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g.
COLLIER, 18K guld, smaragdslipad bergskristall, stavlänk, Stigbert, Stockholm 1944, längd 58 cm, vikt 16,1 g, fåtal länkar på kedjan är något skeva.
RING, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, 8 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Ca/P, stl 17 mm, vikt 10,8 g.
ARMBAND, 18K guld, 4 cabochonslipade safirer, längd 18,5 cm, vikt 54,2 g, safirer med nagg.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, ovalslipad rubin ca 1,03 ct, 42 rosa safirer ca 0,89 ctv, 84 briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 11,9 g.