Avslutad | Moderna – Lördag 16 februari 2019
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,88 ctv, 48 tsavoriter ca 2,72 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 10,2 g.
RING, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 11,8 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Nature,18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, TW/VS, stl 16 mm, vikt 2 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Nature, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, TW/VS, stl 16 mm, vikt 2 g.
BVLGARI, armring, Bvlgari Bvlgari, stål/18K guld, 5,2 x 4,3 cm, vikt 26,2 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,45 ct, ca W/SI2, stämplad OHANA och 750, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, creoler, 68 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W(H)/VS-SI, vikt 8,4 g.
ANDERS HÖGBERG, enstensring, silver, bergkristall, stl 17,25 mm, vikt 8,4 g, Göteborg, 1968.
KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, collier, sterling silver, längd 65 cm, vikt 47,9 g, Östersund, 1991.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,3 g. originaletui.
RING, 18K vitguld, 26 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
LES MUST DE CARTIER, ring,Trinity, 18K trefärgat guld, stl 50 (15,75 mm), vikt 7,0 g, slitage.
ENGELBERT, enstensring, 18K guld, prinsesslipad diamant 0,20 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, graverad, originaletui.
ENSTENSRING, platina 925, briljantslipad diamant 0,91 ct, TW(F)/VVS2 GIA dossier 2157910274, stl 17+ mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,8 g.
RING, 18K guld/vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 12,7 g.
GEORG JENSEN, hänge, nr 121, sterlingsilver, Henning Koppel, Danmark, höjd 6,3 cm, vikt 27,7 g.