Avslutad | Moderna – Lördag 16 februari 2019
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,41 ct, W(H)/SI1, certifikat DCL 609347, stl 15,25 mm, vikt 4,6 g.
GEORG JENSEN, collier, sterlingsilver, Sautoir, svart agat, längd 130 cm, vikt 56,9 g, originalpåse.
GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver, svart agat, längd 3,0 cm, krokar, vikt 3,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W-TCa/P, längd 19 cm, vikt 19,3 g.
BVLGARI, ring, 18K vitguld, B-Zero1, 4 band, italien, stl 55 (17,5 mm), vikt 11,1 g, slitage.
ETSUKO MINOWA, collier, Månsken, 18K guld/vitguld, ej stämplad, längd 45 cm, vikt 71,5 g.
RING, 18K vitguld, 33 prinsesslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca W-Cr/ VS-SI, stl 18 mm, vikt 11 g, 2 diamanter med nagg.
STELT ARMBAND, 18K guld, citrin ca 62,0 ct, öppningsbart, 5,8 x 4,8 cm, vikt 78,2 g, gravyr.
HELALLIANSRING, platina, 23 flandersslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW/VVS, Sørstrand, stl 16 mm, vikt 5,1 g, två diamanter med nagg.
PIAGET, örhängen, 18K vitguld, 108 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VVS, stift/clips, höjd 12 mm, vikt 8 g, originaletui.
RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant 1,20 ctv, ca TW(G)/P1, GSL laserinskription 508320,10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g, en sidosten är skadad.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,37 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 19,3 g.
ARMRING, 14K guld, Finland, Åbo 1970, Kupittaan Kulta, stl 5,7 x 5,8 mm, öppningsbar, säkerhetskedja, vikt 27,7 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Lotus, oxiderat sterlingsilver/18K guld, droppe rutilkvarts, briljant ca 0,015 ct, ca TW/VS, ankarkedja Lynggard, oxideratr silver, vikt 3,0 g, originaletui och dustbag.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 12 rubiner 0,72 ctv, 14 blå safirer 1,15 ctv, 128 briljanter 038 ctv, ca W/VS-SI, stift med bygel
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 2,44 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, doserade, längd 18 cm, vikt 8,5 g.