Avslutad | Klockor – Lördag 2 februari 2019
OMEGA, Genève, Dynamic I (-T Swiss Made T-), Cal 565, Serie nr. 26898512, Ref nr. ST 166.0039, Boett nr. 135.033/136.033/165.039/166.039, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, ca 1969.
CARTIER, Tank Americaine, Cal 157, Ref nr. W26019L1, Boett nr.123255MX / 2489, damur, 19 x 27,5 (35) mm, 18K vitguld, quartz, safirglas (skadat), originallänk i 18K vitguld, viklås, totalvikt 87,3 gram, ca 2005, box.
BREITLING, Callistino, Serie nr. 5435, Ref nr. D52045.1, damur, 28 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, urverk ej signerat, lyspunkt i raider "12" saknas, Rouleauxlänk (stål/guld), viklås, cert, mars 1998, box, ytterkartong.
OMEGA, Trésor, Cal 267, Serie nr. 16183968, Ref nr. OJ 2894, Boett nr. 376590 / 2894, herrur, 34,5 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1958.
IWC, Schaffhausen, GST Automatic Alarm (T Swiss Made T), Cal 1.917, Serie nr. 3021659, Ref nr. IW353702, Boett nr. 2828123, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, alarm, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, cert, januari 2003, box (skadad), ytterkartong (skadad).
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Sea-Dweller (4000ft=1220m, Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16600, Serie nr. X659619, Cal 3135, Verk nr. 6398001, Boett nr. 16600, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), skadad urtavla, defekt, gravyr, datum, heliumventil, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93160-R11/592 B, cert, februari 1993, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor Marina, Chronometer (L Swiss L), Cal OP II (ETA 6497-2), Verk nr. 185201, Serie nr. D0104/3500, Ref nr. PAM 00001, Boett nr. OP 6518 / BB 1014112, herrur, 44 mm, stål, manuell, safirglas (repor), liten sekundvisare, originalspänne, cert, juni 2001, box, ytterkartong,
ROLEX, Oysterquartz, Datejust, Chronometer, Ref nr. 17000, Serie nr. 6343832, Cal 5035, Verk nr. 0035653, Boett nr. 17000 B, herrur, 36 mm, stål, quartz, safirglas (repor/nagg), datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 17000 B-I11, ca 1980.
BREITLING, Old Navitimer II (T Swiss Made T), Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 17221, Ref nr. A13022, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar räknesticka, Navitimerlänk, viklås, Ref nr. S1597/401A, ca 1997.
OMEGA, Constellation, Cal 1376, Serie nr. 91549903, PIC nr. 123.20.24.60.55.002, Boett nr. 795.1001 (LL), damur, 24 mm, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), pärlemorurtavla med diamanter (12 st. 8/8, TW/VVS), integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 6541/968, cert, oktober 2012, box, ytterkartong.
Klockor Perrelet
PERRELET, Chronograph A Rattrapante, Cal ETA, Boett nr. A1045/A0066, herrur, 43 mm, DLC (Diamond Like Carbon), automatisk, safirglas, skeletterad urtavla, integrerat gummiband, viklås (DLC), cert, januari 2011, box, ytterkartong.
LONGINES, La Grande Classique, Serie nr. 35577979. Boett nr. L4.709.2, herrur, 33 mm, doublé, quartz, safirglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 2010.
ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 176234, Serie nr. M246640, Cal 2231, Verk nr. A 2408692, Boett nr. 2320, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg/repor), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 70130-EO8/OP, cert, juli 2009, box (ej komplett).
Visa varaKlockor Breitling
BREITLING, Callistino (100M/330FT), Chronometre, Cal 72, Verk nr. 382575, Serie nr. 382575, Ref nr. A72345, Boett nr. 3401 B4 damur, 29 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, skadad urtavla, Pilotlänk, viklås, Ref nr. T3601/765A, cert (ej komplett), ca maj 2003, box, ytterkartong.
Visa varaKlockor Tudor
TUDOR, Prince Oysterdate, Cal ETA 2784, Serie nr. 869967, Ref nr. 9071/4, Boett nr. 9052 (C.R.S), herrur, 34,5 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, renoverade visare, skadad boett (buckla/mattpolerade sidor), originallänk (Folded, storleksändras ej), viklås (1983), Ref nr. 6248-19-H/597, ca 1977.
Klockor Vulcain
VULCAIN, Cricket X-TREME, Cal V-21, Ref nr. 211931.201RF, No 039, herrur, 44 mm, titan/svart stål, automatisk, safirglas, datum, alarm, glasbaksida, gummiband, viklås i titan, ca 2015.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 52,5 mm, savonett, Cal Sterling (7 stenar, 18 size), Serie nr. 2524464, Boett nr. 23523, 10K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 10K guld, mynträffling, ca 1885.
COLUMBUS WATCH CO, fickur, 55 mm, savonett, Cal Railway King Special (16 stenar, 18 size), Serie nr. 284417, Boett nr. 483607, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, mönster, ca 1894.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 50,5 mm, Cal Riverside (19 stenar, 16 size), Serie nr. 17011561, Boett nr. 113244, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1908.