Avslutad | Moderna – Lördag 19 januari 2019
KARL JOHAN OTTESEN, kandelabrar, ett par, silver, Norge, höjd 27 cm, silvervikt ca 1280 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,12 ctv, ca TCr(I)/VS 1, Stockholm 1975, stl 19 mm, vikt 6,7 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,78 ct, ca TW(G)/VS2, stl 15 mm, vikt 3,5 g, mindre natual invid rondisten, nagg på kulett, slitna fastettkanter.
RING, platina, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-TCr/P, stl 17,25 mm, vikt 23,9 g.
RING, 18K vitguld, 92 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca TW-TCr/ SI, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g. Mittsten 0,30 ct TW/SI.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 16 cm, vikt 11,7 g.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 2-delad, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 19 (58 NK), vikt 12,6 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Fusion, 18k vitguld, 10 briljantslipade diamaner ca 0,12 ctv, stift, vikt 3,7 g.
GEORG JENSEN, hänge, Fusion, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, höjd 21 mm, vikt 5 g.
THERSIA HVORSLEV, armring, sterlingsilver, signerad Alton Falköping 1971, 7 x 6,3 cm, vikt 36 g.
THERESIA HVORSLEV, armring, sterlingsilver, signerad Alton, Falköping 1989, vikt 20 g.
THERESIA HVORSLEV, collier, sterlingsilver, signerad, Lidköping, längd 63 cm, vikt 84 g. (d)
THERESIA HVORSLEV, armband, silver, signerad, Alton, Falköping 1970, längd 19,5 cm, vikt 70 g.
RING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 6,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,15 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 17 mm, vikt 1,8 g.
LAPPONIA, ring, Diamond City, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/VS, Finland, stl 14 mm med kulor på insidan av ringskenan 16 mm utan kulor, vikt 5,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld med prinsesslipad diamant 0,31 ct, TW(G)/VS storlek 16,75 mm
RING, 18K vitguld, topas, 8 briljantslipade diamanter 0,12 ctv ca TW-W/VS, stl 17,75 mm , vikt 14,3 g,