Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Cr(J)/VS, stift, vikt 0,9 g, saknar snurrebussar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Cr(J)/VS, stift, vikt 0,9 g, ena med natural på rondist, saknar snurrebussar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Cr(J)/VS-SI, stift, vikt 0,9 g, saknar snurrebussar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCa-Ca(K-M)/VS, stift, vikt 0,9 g, ena med nagg på rondist, andra med naturaler vid rondist, saknar snurrebussar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 0,9 g, saknar snurrebussar.
ENSTENSÖRHÄNGE, udda, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca W(H)/SI, stift, vikt 0,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGE, udda, platina, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr(I)/P, stift, vikt 0,5 g.
ÖRHÄNGE, udda, 18K vitguld, stjärna, 11 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/SI-P, stift, vikt 0,9 g.
ÖRHÄNGE, udda, 18K gulaktigt vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 0,6 g, saknar snurrebusse.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, ca 10 mm, 6 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-Ca(G-M)/SI-P, stift, vikt 5,1 g, saknar snurrebussar.
TESPINDEL, silver, delvis förgylld, handtag i trä, Otto Lindeberg, Stockholm 1872, vikt 37,2 g, buckla.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 6 - 6,5 mm, lås i 18K odlade pärla, safirer, längd 47 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, gravyr.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Lapis lazuli, odlade sötvattenspärlor, stift, längd 3,8 cm, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, dubbelsidiga Abalonedubletter, krokar, längd 3,5 cm, vikt 3,0 g.
HÄNGE, sterlingsilver, glasfusing, keshipärla, 3 fasetterade Citriner, längd 6 cm, vikt 19,0 g.