Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
BROSCH, sterlingsilver, 2 blå cabochonslipade stenar, Hermann Siersbol, Danmark, längd 4 cm, vikt 6,1 g, en sten med nagg.
RING, sterlingsilver, bergskristall, Alton, Falköping 1973, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, justerbar ringskena, gravyr, slitage.
HÄNGE, sterlingsilver, vit cabochonslipad sten, E. Granit & Co, Finland 1959, höjd 3,5 cm, vikt 2,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/SI, stl 10,5 x 5,0 mm, vikt 0,6 g
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ovalslipad safir, stl 15,75 mm, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(G)/IF, Ge-Kå Rolf Kaplan, Stockholm 1975, stl 18,75 mm, vikt 2,7 g, slitna klor.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/SI2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/SI, stl 18,5 mm, vikt 6,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/P, stl 19 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca TW(G)/VS, vikt 0,4 g, stift.
BROSCH, sterlingsilver, emalj, stl 6,0 x 4,0 cm, vikt 7,3 g, emaljskador och två hängande delar saknas.
RING, 18K guld, 17 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g.
RING, 14K guld, delvis rodinerad, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TCa(K)/VS1, 10 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/VS-SI, stl 20,75 mm, vikt 10,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, barocka, doserade, ca 3-6,5 mm, lås i 18K guld, Stigbert, Engelbert, Stockholm 1968, längd 48 cm, säkerhetskedja, flera pärlor med skadad emalj.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3-7 mm, lås i 14K vitguld, odlad pärla, längd 52 cm.