Avslutad | Klockor – Lördag 27 oktober 2018
HEWLETT PACKARD, HP-01, Calculator, LED, "Cricket", Ref nr. 1A-002, Boett nr. 1801A/36582, herrur, 41 x 46 mm, doublé (80 micron), digital, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, viklås, ca 1978, penna, slipsnål.
OMEGA, Seamaster, Polaris 1/100, Serie nr. 51256499, Ref nr. TR 386.1231, Boett nr. 386.1231.1, kronograf, herrur, 37,5 mm, analog/digital, titan/guld, quartz, safirglas (repa), defekt, urverk ej signerat, integrerad originallänk, viklås (stål), Ref nr. 1455/462, ca 1989.
TISSOT, PR-518 (T Swiss Made T), Boett nr. 44674, herrur, 41 mm, stål (Hardened 1000 LV), automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1975.
BIFORA, 115 (Made In W.Germany), "Skin Diver", Cal B 115, herrur, 35,5 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1960.
OMEGA, herrur, 22 x 32 (37) mm, Cal 20F, Serie nr. 7750819, Boett nr. 8560837, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, gravyr, fasta bandstift, läderband, ca 1933.
Klockor Alpina
ALPINA, "Francois Borgel Case", herrur, 34 mm, Cal 592, Verk nr. 1173, Boett nr. 9633 / 319633, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955.
OMEGA, fickur, 54 mm, savonett, "Rödtolva", Serie nr. 2520625, Boett nr. 5590486, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915, läderpåse.
JAEGER-LE COULTRE, "Memovox", (Swiss Made T), reseväckarur, 45 x 45 mm, Cal 911, Serie nr. 1940959, Ref nr. 11011, Boett nr. 1137034, doublé, mekanisk, skadad urtavla, alarm, ca 1968, läderpåse.
BREITLING, Chrono Shark (T Swiss Made T), "Tachymeter", Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 3363, Ref nr. A13051, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, skadad urtavla, defekt, defekt krona/kronhals, läderband, originalspänne, ca 1992.
Klockor Ebel
EBEL, Beluga, Cal 157, Serie nr. 2680, Boett nr. 866960, damur, 24,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas (repor), pärlemorurtavla med diamanter (12 st. 8/8), skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, totalvikt 76,2 gram, ca 1995.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Linea, Cal 5095, Serie nr. 1849084, Boett nr. 5261, damur, 24,5 mm, bicolour, quartz, safirglas (nagg), skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1995.
Klockor Piaget
PIAGET, herrur, 26 x 26 (31,5) mm, Cal 8P2, Verk nr. 117058, Boett nr. 831 / 482094, 18K guld, quartz, safirglas (nagg), skadad urtavla, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1990.
Klockor Movado
MOVADO/ZENITH, Museum, Boett nr. 27.0210.105, herrur, 30 mm, doublé (10 micron, skadad), quartz, mineralglas, skadad urtavla, läderband, ca 1985.
CARTIER, Panthère, Cal 83, Boett nr. 83949020231, unisex, 26, x 27 (36) mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, originallänk (1-radig), viklås, ca 1990.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Tubogas, Serie nr. P 39657, Boett nr. BB 23 2T, damur, 23 mm, 18K gult/vitt guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, defekt, integrerad armlänk, totalvikt 74,9 gram, ca 1999.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 26 mm, Serie nr. 0052639, Boett nr. 3000 L, doublé (10 micron), quartz, mineralglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1989, box, ytterkartong.
MORMORSUR, 32 mm, Boett nr. 148935, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, mönster, emalj (skadat), ca 1915.
LONGINES, Oposition, Cal 250.2, Serie nr. 29297064, Boett nr. L3.117.4, damur, 25 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07 27655/EJ, ca 2000, box, ytterkartong.
Klockor Movado
MOVADO, Museum, Serie nr. 5093049, Boett nr. 88 G4 1851, damur, 27 mm, doublé, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. A0122.L/K3C, ca 2002.