Avslutad | Klockor – Lördag 6 oktober 2018
OMEGA, Genève (T-Swiss Made-T), Cal 613, Serie nr. 32182547, Ref nr. BA 136.0070, Boett nr. 136.070, herrur, 34,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett (böjt horn), ca 1970.
LONGINES, herrur, 33 mm, Cal 12.68Z, Serie nr. 6803807, Boett nr. 22879 / 267, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1944.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Don Giovanni, Serie nr. X325812, Ref nr. 5875-STS-00955, Boett nr. 5875, damur, 18,5 x 20 (25) mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (10 st. 8/8), briljanter på boetten (30 st, W/VS-SI, ca 0,15 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. J2.03, ca 2005.
OMEGA, Seamaster, De Ville, "Meister", Cal 552, Serie nr. 21241437, Ref nr. ST 165.0020, Boett nr. 165.020, herrur, 34,5 mm, automatisk, plexiglas, Meister signerad urtavla, skadad urtavla, saknar krona/ställaxel, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/70, ca 1964.
Klockor Hamilton
HAMILTON, Jazzmaster, Viewmatic, Cal ETA 2824-2, Ref nr. H32515555, Boett nr. H325150, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2011.
JAEGER-LE COULTRE, Atmos, Cal 526-5, Serie nr. 124765, bordsur, 165-180 x 219 x 122-135 mm, gulmetall/glas, skadad urtavla, drivs av temperaturskillnad, ca 1965.
ZENITH, Zenitissimo, Cal 1730, Boett nr. 016E331 / 4003 HU, herrur, 28 x 28 (34) mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1970.
ZENITH, XL-Tronic, Cal 50,0 (ESA 9164), Boett nr. 20-0020-505, herrur, 37 mm, doublé (20 micron), stämgaffel, mineralglas, dag (svenska), datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1975.
ZENITH, herrur, 35 mm, Cal 2572, Boett nr. 20.1531.360, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
ZENITH, Respirator, Cal 2552 PC, 7079365, Boett nr. 4610907, herrur, 31,5 x 31,5 (40) mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
ZENITH, Defy, Cal 2572 PC, Boett nr. 01.1500.380, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1970.
TISSOT, Sea-Touch, Ref nr. T026.420.17.281.02, herrur, 44,5 mm, stål, quartz, safirglas, analog/digital, buckla (se bild), gummiband, viklås, Ref nr. T640.25 AA, cert, mars 2014, box (ej komplett).
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Chronometer, Ref nr. 69240, Serie nr. W865606, Cal 2135, Verk nr. 298150, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, utbytt urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510D-V4/568 B, ca 1996.
TAG HEUER, Kirium, Professional, (200 Meters, T-Swiss Made-T), Cal 3.98, Serie nr. PH6832, Boett nr. WL1312, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. BA0709-L-Z8, ca 1998.
CERTINA, Argonaut 220, Cal 25-651, Serie nr. 7868741, Boett nr. 5801.220, herrur, 33 x 32 (39) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1969.
Klockor Candino
CANDINO, Compass (100 m, T-Swiss Made-T), Boett nr. 15592, herrur, 47,5 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, kompass, skadad urtavla, defekt, ca 1985, metallänk ej original.
Klockor Eterna
ETERNA, fickur, 46 mm, Serie nr. 2587253, Boett nr. 254247, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1930.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, savonett, Serie nr. 3812572, Boett nr. 4566056, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, herrur, 34,5 mm, Cal 05 BF 330, Boett nr. 6147, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1955.