Avslutad | Klockor – Lördag 6 oktober 2018
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Deepsea, Sea-Dweller (12800 ft=3900 m), Chronometer, Ref nr. 116660, Serie nr. V919347, herrur, 44 mm, stål/titan, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 98210-G3P, cert, mars 2011, box, ytterkartong.
CARTIER, Santos Ronde, Boett nr. 296512523, unisex, 29 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, sten saknas i kronan, originallänk, viklås, Ref nr. 11/92, ca 1992.
CARTIER, Santos VLC, Cal 81, Boett nr. 8192408400, damur, 27 mm, stål, quartz, safirglas (repor), skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. D 0647419, ca 1989.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Tubogas, Serie nr. P 39657, Boett nr. BB 23 2T, damur, 23 mm, 18K gult/vitt guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, defekt, integrerad armlänk, totalvikt 74,9 gram, ca 1999.
BREITLING, B-Class (100 M/330 FT), Chronometre, Cal 67, Verk nr. 151701, Serie nr. 151701, Ref nr. D67365, damur, 31 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, Rouleauxlänk (stål/guld), viklås, Ref nr. T2098/770 D, OBS: längd 165 mm, ca 1999.
IWC, fickur, 49,5 mm, savonett, Cal 74 (H4), Serie nr. 618249, Boett nr. 722733, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, monogram, ca 1914.
LONGINES, Conquest (300m/1000ft), Cal L633 (ETA 2824-2), Serie nr. 35566418, Ref nr. L3.677.4.56.6, Boett nr. L3.677.4, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600131744 W, cert, april 2010, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 564, Serie nr. 24241359, Ref nr. CD 168.0005, Boett nr. 168.005 (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, OBS: defekt ställaxel, läderband, ca 1966.
LONGINES, Hydro Conquest (300m/1000ft), Serie nr. 34132357, Ref nr. L3.647.3.16.7, herrur, 39 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. L600124573, cert, mars 2009.
OMEGA, Seamaster 600, Cal 611, Serie nr. 23291605, Ref nr. ST 136.0011, Boett nr. 136.011, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1966, metallänk ej original.
TISSOT, Antimagnetique, Cal 27-3, Serie nr. 1705677, Boett nr. 6445-2 / 6446 / 723, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1946, metallänk ej original.
TAG HEUER, 6000, Professional (200 Meters, T Swiss Made T), Chronometer, Cal 1.95 (ETA 2892A2), Verk nr. 48499, Serie nr. 48499, Boett nr. WH5112-K1, herrur, 39 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. BA0675-MOA-A9, ca 1997, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, herrur, 36 mm, Cal AS 1382N, Boett nr. 83337, stål, automatisk, plexiglas, gångreservsindikator, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
OMEGA, fickur, 54 mm, Serie nr. 3198894, Boett nr. 4363302, kronograf (60 sek / 30 min), silver (0,900), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1910.
J.C. VICKERY, "To their Majesties, 177 to183 Regent St. W", fickur, 65 mm, Boett nr. 1218451, vitmetall, ankargång, 8-dagarsverk, skadad urtavla, bucklor, ca 1930, fodral med monogram (skadat).
OMEGA, Seamaster, Cal 285, Serie nr. 17713353, Ref nr. CK 14390, Boett nr. 14390-6SC, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
FICKUR, 47 mm, savonett, Boett nr. 8701, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, vargtänder, monogram, innerlock i 18K guld, ca 1900.
OMEGA, Seamaster, Cal 610, Serie nr. 17540338, Ref nr. CK 14384, Boett nr. 14384 4 SC (C.B), herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
LONGINES, herrur, 34 mm, Cal 6942, Serie nr. 53319685, Boett nr. 18227996 / 865.4030.6, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett (se bilder), gravyr, cert (ej komplett), ca november 1977, box (skadad).