Avslutad | Klockor – Lördag 6 oktober 2018
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Hampton Classic, Serie nr. 3067512, Boett nr. MV045139, damur, 20 x 26 (34) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, läderband, ca 2000.
Klockor Alex Hüning
ALEX HÜNING, Geneve, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 57180, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1920, läderpåse, etui (F.W.Tornberg, Stockholm).
CERTINA, T+C, Town and Country (T Swiss Made T), Cal 25-651, Serie nr. 534340, Boett nr. 5810.115, herrur, 31 x 31 (40) mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 51,5 mm, savonett, Boett nr. 25172/06, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1925.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. R348075, Cal 2135, Verk nr. 0869316, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, utbytt urtavla/visare (Luminova), skadad urtavla, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62510D-LT2/468 B, cert, september 1988, box, ytterkartong.
ZENITH, damur, 17 mm, Boett nr. 693A542, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
LONGINES, fickur, 49 mm, Cal 19.75, Serie nr. 2095537, Boett nr. 2095537, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1907.
OMEGA, fickur, 49 mm, Serie nr. 5239949, Boett nr. 5601735, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1914.
OMEGA, Seamaster, Cal 285, Serie nr. 18126446, Ref nr. KO 14390, Boett nr. 14390-5SC, herrur, 35 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1961.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 174253, 18K flerfärgat guld, cylindergång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1895.
OMEGA, fickur, 48,5 mm, Serie nr. 2849337, Boett nr. 3633441, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, mönster, monogram, ca 1905.
CERTINA, DS Master (100m/330ft), Chronometer, "Tachymeter", Verk nr. 000641, Serie nr. 10JA0058964, Ref nr. C015.434.27.050.00, Boett nr. C015434 A, kronograf, herrur, 45 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, buckla boett, gummiband, viklås i svart stål, Ref nr. C640.17 AA/TTK, chronometercert, ca 2010, box (skadad).
JAMES GIROD, London, fickur, 50 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla i silver (Champlevé), skadad urtavla, defekt, bucklor, ytterboett 56 mm, bucklor, ca 1700, nyckel.
OMEGA, Speedmaster, Reduced, "Tachymetre", Cal 1140 (ETA 2890-2), Serie nr. 51164665, Ref nr. DG 175.0033, Boett nr. 175.0033 (K.B), kronograf, herrur, 39 mm, stål/rosa guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, utbytta kronograf knappar till gula, läderband, ca 1989.
ROLEX, Oyster Perpetual Cosmograph, Daytona (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16528, Serie nr. T368261, Cal 4030, Verk nr. 200770, Boett nr. 16500, kronograf, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), utbytt urtavla/visare (Luminova), målade kronograf visare, skadad urtavla, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78398-V9/103, totalvikt 164,3 gram, ca 1996, box (ej komplett).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6517, Serie nr. 2175490, Cal 1161, Verk nr. 90510, Boett nr. 6517, damur, 24,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett (se extra bild), ca 1968.
TAG HEUER, Carrera, Calibre 16 (100 Meters), "Tachymetre", Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. RKP7789, Ref nr. CV2A10.BA0796, Boett nr. CV2A10, kronograf (defekt), herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, defekt, glasbaksida, bucklor, gummiband, viklås, originallänk, viklås, Ref nr. FAA044-Y-M3/31389 X, cert (ej komplett), ca maj 2011, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. R613950, Cal 2135, Verk nr. 0981641, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523D.18-M8/468 B, cert, november 1988, box (ej komplett).
HÄNGUR, sfärisk, 19 mm, Boett nr. 617, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, glasbaksida, ca 1915.
OMEGA, Constellation, ´95, Cal 1456, Serie nr. 56645853, PIC nr. 1272.70.00, Ref nr. DB 795.1202, Boett nr. 795.1202, damur, 25,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), pärlemorurtavla, integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 6652/864, cert (ej komplett), ca mars 2000, box (skadad), ytterkartong.