Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 oktober 2018
BROSCH, silver, ljusgrön turmalin, halvpärlor, längd 5,7 cm, vikt 3,6 g, turmalinen med litet nagg på krona.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir ca 0,90 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,50 ct, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 9,7 g, en diamant med nagg på paviljongen, safiren sliten, flera klor skadade, slitage.
ALLIANSRING, platina, 15 briljanter ca 0,26 ctv ca TW/VVS-VS, stl 17.25 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljanter ca 0,26 ctv ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, barocka odlade sötvattenspärlor ca 12,5-13 mm, trädd på elastiskt gummiband.
RING, 18K guld, rubiner, 20 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, stavar av Ametist, kulor av Hematit, längd 7,5 cm, vikt 25 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade knappformade sötvattenspärlor ca 12,5 mm, längd 6 cm, stift, vikt 5,3 g.
COLLIER, slipade Rosenkvarts och Hematit, fasetterad Ametist, silverlås och detaljer, längd 60 cm.
COLLIER, slipade stavar och hjärta av Rosenkvarts, silverlås och detaljer, längd 67 cm.