Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 oktober 2018
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv enl. gravyr, ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,7 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 11 åttkantslipade diamanter ca 0,21 ctv enl. gravyr, ca TCr-W(I-H)/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca TW(F)/VS1, kedja i sterlingsilver, vikt 4,9 g, nagg ovanför rondisten.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W(H)/VS-P, hängets höjd ca 2,5 cm, kedja ca 38 cm, vikt 13,3 g, en diamant med skada på rondist.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,16 ct enligt gravyr, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 3,6 g.
SMYCKESET, 4 delar, försilvrad metall, granater, armband 17 cm, collier 46,5 cm, brosch med gömma, 3,5x4,5 cm, örhängen, flera granater med nagg.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, Karl Laine, Finland 1976, längd 68 cm, vikt 33,7 g.
ARMBAND, 14K guld, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, längd 19,5 cm, vikt 14,7 g.
SMYCKESET, armband, örhängen, silver, granater, camé, längd armband ca 17,5 mm vikt 23,5 g, en sten saknas från armbandet.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ct, cabochonslipad stjärnrubin, stl 18 mm, vikt 2,7 g,
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, Venezia, 12 åttkantslipade diamanter, ovalslipad safir ca 0,12 ct, längd 51 cm, vikt 5,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,18 ctv ca W/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K guld, odlad pärla, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
HÄNGE/KEDJA, silver, cabochonslipad rhodokrosit, pansar, längd 80 cm, vikt 39,7 g.
HÄNGE/KEDJA, silver, cabochonslipad rhodokrosit, ankar, längd 60 cm, vikt 12,9 g.
SILVERRING, 925/1000, delvis förgylld, prasiolit med turmalinstavar, små rubiner och smaragder, stl 17,25+ mm, vikt 18,1 g.
COLLIER, äkta färgstenar, bl.a. safirer, rubiner och smaragder, längd 46 cm, silverlås, vikt 18,6 g.
RING, sterling silver, rosenkvarts samt peridot, citrin, ametist, topas och granat, stl 17 mm, vikt 8,4 g.