Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 oktober 2018
LYSNINGSPRESENT, käpp och krycka, silver, delvis förgyllda, 1900-tal, vikt 2,6 g, originaletui.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/platina, odlad pärla, rosenslipade diamanter, hängets höjd 2 cm, kedja i silver, vikt 3,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, odlade pärlor, barocka, hängets höjd 4 cm, vikt 10,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, enl. gravyr, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, oval fasetterad Granat ca 0,56 ct, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/SI, längd 41 cm, vikt 1,7 g.
DAVID YURMAN, örhängen, sterling silver, blå topas, vikt 5,8 g, endast en snurrebuss.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W/SI-P, längd 46 cm, vikt 1,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W/SI-P, längd 41 cm, vikt 1,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, oval fasetterad Topas ca 0,59 ct, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/SI, längd 46 cm, vikt 1,9 g.
12 KAFFESKEDAR, förgyllt silver, K. Andersson Stockholm 1937, vikt 132 g, originaletui.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI-P, längd 40,5 cm, vikt 1,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, droppslipad Safir ca 0,34 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI-P, inneslutningar som når ytan, längd 40,5 cm, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, 18 baguettslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.
COLLIER, Lapis lazulikulor, trumlade Ametister, odlade sötvattenspärlor, guldfärgat lås och detaljer, längd 45 cm.
BROSCH, silver/18K guld, Stenings Guldsmide och Gravyr HB, Norrköping, signerad, 10 x 3,5 cm, vikt 27,5 g.