Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 oktober 2018
RING, 18K vitguld, 5 smaragder ca 0,30 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,2 g, smaragder med slitna fasetter samt nagg.
ÖRHÄNGEN, silver, odlade pärlor, paste, stift, höjd 2,1 cm, etui, pärlorna är borrade.
COLLIER, slipade och fasetterade Ametister och Rosenkvarts, doserat ca 10-21 mm, magnetlås i silver, längd 60 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, safirer, briljanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Jaspiskulor ca 12,3 mm, odlade sötvattenspärlor, silverdetaljer, längd 4,5 mm, vikt 7,0 g.
BROSCH, förgyllt silver, oval slipad vit Agat, cabochonslipad Granat, snidat mönster, längd 5 cm, vikt 20,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3 g.
RING, 18K guld / vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,0 g slitna klor.
PÄRLCOLLIER, förgyllt silverlås, odlade sötvattenspärlor 10-11 mm, nyanser i vitt och rosa, längd 46 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, kulor av Onyx, odlade sötvattenspärlor samt knappformat glas, längd 7 cm, vikt 14,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
PÄRLCOLLIER, 2-rader, odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, lås i 9K guld, odlade pärlor och fasetterad Ametist, knutet, längd 42 cm.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, ovalslipad citrin, stel halsring, svart rem medföljer, total vikt 19,7 g.