Avslutad | Klassiska – Lördag 25 augusti 2018
ATELIER AJOUR, ring, platina, smaragd ca 1,30 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,76 ct TW(F-G)/VVS-VS, ca 1950, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g.
RING, 18K rodinerat guld, droppslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCr(I)/VS2, 18 baguett- och trapetslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-SI, arabiska stämplar, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g, den droppslipade diamanten har en kulettfasett.
MANSCHETTKNAPPAR, platina, 38 gammal- samt åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, smaragder, diameter 14 mm, vikt 12,9 g, smaragder med nagg.
RING, 18K guld, droppslipad gul safir ca 0,80 ct, 19 briljanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter 0,65 ctv, ca W/VS-SI, blomma, längd 35 cm, vikt 6,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ct, ca W(H)/SI1, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g, diamant med extremt tjock rondist.
ALLIANSRING, 18K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, Gerdt Sandqvist, Stockholm 1965, längd 17 cm, vikt 18,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,21 ct, ca TW/VS, hjärtslipade safirer, design S. Egger, Stockholm 1982, stl 15,25 mm, vikt 4,3 g
COLLIER, 18K vitguld, smaragd ca 1,96 ct, 37 briljantslipade diamanter ca 2,29 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, längd 42 cm, vikt 16,8 g, 2 diamanter med nagg.
RING, 18K guld, blå topas, stl 16,5 mm, vikt 32,6 g, gravyr, nagg på huvudstenen, skada på en sidosten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld / platina, rubin enligt gravyr 0,94 ct, 10 briljanter ca 0,50 ctv ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, platina, 12 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 7,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, 26 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, 17x12 mm, vikt 1,3 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv ca W(H)/VS-SI, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.