Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 30 augusti 2018
Klockor Lagonda
LAGONDA, herrur, 43 mm, Boett nr. 3964, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1970.
Klockor Elgin
ELGIN, herrur, 21,5 x 32 (38,5) mm, Cal 483, Serie nr. 32435842, Boett nr. 94165, doublé (14K goldfilled), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, formverk, skadad boett, ca 1930, metallänk ej original.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 51,5 mm, Boett nr.87989, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1925.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 51 mm, Boett nr. 98355, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
Klockor Junghans
JUNGHANS, fickur, 51 mm, Verk nr. 86096, Boett nr. 0147005, silver (0,800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1925.
Klockor Locman
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 936478, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.
T MOSER, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 794414, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1915.