Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 30 augusti 2018
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 19.75N, Serie nr. 3368231, Boett nr. 3368231, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, ca 1915.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 19.75N, Serie nr. 2724619, Boett nr. 2724619, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, buckla, ca 1911, läderpåse.
ORION, fickur, 51 mm, Serie nr. 899068, Boett nr. 129058, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, ca 1915.
CARLOS, Stockholm, fickur, 60 mm, Boett nr. 83641 / 3219, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1800, nyckel.
PAN-AMERICA, U.S.A, fickur, 59 mm, Serie nr. 2926911, Boett nr. 5874112, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1900.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 53 mm, Cal 313 (15 stenar, 16 size), Serie nr. 15656119, Boett nr. 4453290, silver (0,925), ankargång, skadad urtavla, gravyr, motiv (Lok), ca 1911.
FICKUR, "Gustaf Ideström, Linköping", 51 mm, Boett nr. 2901 76, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, ca 1925.
ZENITH, fickur, 54 mm, Serie nr. 2240123, Boett nr. 3022679 / 1343, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1918.
OMEGA, "Aug.Ljungqvist, Stockholm", fickur, 51,5 mm, Boett nr. 1515647, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, ca 1898.
FICKUR, "Imer Hossé, Genève", 51,5 mm, Boett nr. 28967, silver (0,800), ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890.
L.U.C, fickur, 51 mm, Boett nr. 92025, silver (0,800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1905.
MOLNIJA, fickur, "rysk", 50 mm, savonett, Cal 3602, Verk nr. 211618, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1970
FICKUR, "M J Tobias, Liverpool", 51,5 mm, Boett nr. 4738, gulmetall, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1890.
MORMORSUR, 36 mm, Boett nr. 79711, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1900, nyckel.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 593519, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, saknar visare, gravyr, monogram, bucklor, ca 1928.