Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 24 november 2018
DOSA, 18K guld, handgraverad dekor, emalj, nyrokoko, mitten av 1800-tal, fransk och svensk kontrollstämpel, 8,0x4,0 cm, vikt 70,0 g, graverad inuti lock "Till Fr. E Lindqvist af Ångf. Bolaget Alex. v. Humboldt".
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 5,5-9 mm, doserade, 18K vitguld, 33 gammalslipade diamanter ca 3,75 ctv, varav mittstenen ca 0,50 ct, ca TW-W/VS-SI, längd 40 cm, vikt 92 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,03 ct, ca TW(F)/VVS, Jovenia, Stockholm 2000, stl 16 mm, vikt 6,0 g.
ENSTENSRING, platina, äldre ovalslipad diamant ca 2,60 ct, ca TCa(K)/nagg på rondisten i övrigt väldigt små inneslutningar, stl 15,75 mm, vikt 2,9 g, mycket slitna klor.
BROSCH, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,25 ct, oregelbunden form, ca TCa/SI1, 75 äldre slipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 5,8 cm, vikt 16,6 g, några diamanter är skadade.
BROSCH, 14K guld, cabochonslipade safirer ca 5,00 ctv, rosenslipade diamanter, St Petersburg 1908-1926, längd 6,8 cm, vikt 14,5 g.
BROSCH/CLIP, platina, snidade rubiner, smaragder och safir, carré-, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW/VS-SI, Tutti Frutti, Art Deco, Frankrike, 1900-talets första hälft, 3x2,8 cm, vikt 20,1 g, en diamant med skada.
ÖRHÄNGEN, platina, droppformade barocka orientaliska pärlor, 11-13x8,1-9,5 mm samt 12-13x9,5-9,8 mm, The Gem & Pearl Laboratory certifikat, 2 baguett-, 4 trapets- och 30 åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W(H)/VS-SI, höjd 4,8 cm, vikt 8,4 g, krokar med stopp.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 8,5-9 mm, lås i 18K vitguld, ovalslipad blå topas, 26 briljantslipade diamanter ca 3,90 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 38 cm, vikt 142 g.
GEORG JENSEN, bestickservis, 26 delar, Konge/Acorn, silver, 6 lunchknivar med kort handtag, 6 lunchgafflar, 6 matskedar, 6 kaffeskedar, 2 smörknivar, design Johan Rohde 1915, Danmark, efter 1945, vikt 1228,3 g.
CARTIER, manschettknappar, ett par, 18K guld, utbytbara delar, refnr 264466, vikt 11,4 g, originaletui.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 3,80 ct, ca W(H)/VS1, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/VS, C.G. Hallberg, Stockholm 1940, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g, mittstenen med liten kulettfasett, en åttkantslipad diamant med nagg på paviljongen, slitna klor.
ÖRHÄNGEN, platina/18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS1-VS2, 10 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, Erik Thomassons Guld- & Juvelfirma, Stockholm 1946, längd 3,0 cm, vikt 6,7 g, skruvstift.
OLOF GRUBB, brännvinsskål, silver, på fot, hänklar i form av fabeldjur, Hudiksvall, omkring 1800, höjd 13 cm, vikt 189,8 g, bucklor.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, ca 1,4-3,9 mm, lås i 18K guld/silver med rosenslipade diamanter, C.G. Hallberg, Stockholm 1926, längd 42 cm, säkerhetskedja.
STELT ARMBAND, 18K guld/silver, mabépärla ca 10 mm, rosenslipade diamanter, Guld & Silversmedjan H. Svensson, Stockholm 1965, stl 6,3x5,5 cm, vikt 39,4 g, omarbetad.
BROSCH, silver, rosenslipade diamanter, antik, blomkvist, höjd 3,8 cm, vikt 5,5 g, nagg på diamanter.
BROSCH, 18K guld/platina, 13 gammalslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, mindre rosenslipade diamanter, längd 7 cm, vikt 7,5 g.
LAPPONIA, collier, Ciria, 18K guld/platina, 13 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW/VS, Björn Weckström, Finland 2005, längd 44 cm, vikt 56,9 g.