Avslutad | Klassiska – Lördag 26 maj 2018
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, otydliga dubbelslagna svenska stämplar, 17/1800 tal, höjd 22,5 cm, vikt 347,8 g.
RING, 18K guld, kuddslipad alexandrit ca 0,50 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 19 mm, vikt 5,0 g, några diamanter med nagg på krona.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 0,80 ctv, TW-W(G-H)/ VS1-VS2, HRD inskription på rondisten 170002985215 och 170002985155, vikt 1,9 g, stift, ett stenkuvert medföljer.
HÄNGE, 14K guld/silver, camé, hårgömma, rosenslipade diamanter, höjd 6,6 cm, vikt 26,5 g.
BROSCH, 18K guld/silver, orientaliska pärlor, granater, rosenslipade diamanter, insekt, längd 5,3 cm, vikt 4,8 g, en sten saknas.
ALLIANSRING, 5 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad turkos ca 25,00 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 26,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,30 ct, ca Cr(J)/SI1, stl 18,75 mm, vikt 7,0 g.
ENGLBERT, alliansring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,49 ctv ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE, kors, 18K rodinerat guld, 279 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 5,0 x 4,0 cm, vikt 12,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, doserad, 22 briljantslipade diamanter ca 1,97 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(K)/SI2, 16 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 64 briljanter ca 1,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P1, stift, vikt 6,0 g.
CAMROSÉHÄNGE, 18K vitguld, 1 blå zirkon ca 2,20 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv ca W/SI, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,34 ct, ca W/VS, 10 briljanter ca 0,26 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, safir ca 3,80 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv ca W/SI, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,52 ct, ca TCr(I)/VVS, lös i sin fattning, stl 18,5+ mm, vikt 9,5 g.