Avslutad | Klassiska – Lördag 26 maj 2018
FABERGÈ, berlock/hänge, 18K guld, röd-brun emalj, 3 briljanter, nr 382/500, längd 2,6 cm, vikt 5,0 g, originaletui.
FABERGÈ, ring, 18K guld, röd-brun emalj, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS, nr 44/300, stl 18,75 mm, vikt 6,4 g.
ALEXANDER PRYTZ, bägare, silver, invändigt förgylld, Strängnäs 1792, höjd 10,5 cm, vikt 76,4 g, monogram.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 8,4 mm, 32 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, stift, höjd 4,3 cm, vikt 6 g.
RING, 14K vitguld, cabochonslipad krysoberyll kattöga ca 2,00 ct, 8 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 19,25 mm, vikt 9,3 g, små repor på krysoberyllen.
ALLIANSRING, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(F-G)/VVS, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad smaragd 11,98 ct, IGI certifikat 208685982, 2 smaragd- och 6 baguetteslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-TCa/VS, stl 17,5 mm, vikt 11,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 13,5 mm, 14 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, en sten TCa, vikt 8,9 g, krokar med stop.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 12,5 mm, 36 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 4 cm, vikt 9,3 g.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,61 ctv ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,40 ct ca W/SI-P, stl 19,25 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, TW/VVS, JS Guldsmide, Göteborg 1993, vikt 6,4 g, nagg på en kulett.
RING, 18K vitguld, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, Jarl Sandin, Göteborg 1981, vikt 6,9 g.
JACKETRING, 14K guld, 6 rubiner, 6 safirer, 6 smaragder och 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, vikt 8,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, TW/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS VVS, vikt 2,6 g, stift, avtagbar krans.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 4 syntetiska stenar, vikt 8,7 g, svenska stämplar.
RING, 18K guld, ordensring, svart emalj som är skadad på flera ställen, giftgömma, stl 18 mm, vikt 3,1 g.