Avslutad | Klassiska – Lördag 26 maj 2018
CARMOSÉRING, 18K guld, 4 mm pärla, 8 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl 18,5+ mm, Stockholm 1917, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 14K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,32 ct, ca W/SI2, inneslutning som når ytan vid rondisten, stl 17,5+ mm, gravyr, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld, safir, 22 briljanter ca 0,10 ctv, extra skena ger stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct ca TW/VS, vildmarkstil, ca 14×23 mm, vikt 8,8 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(K)/SI2-P1, 6 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca Cr(J)/VS. stl 17 mm, vikt 7,4 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad gul safir 4,63 ct, CGL certifikat, 4 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,5, mm, vikt 8,2 g, safiren med nagg, en diamant med skada.
RING, 18K vg, 2 odlade pärlor, ca 8,50-9,30 mm, 1 med grå ton, 2 medium och briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca W- TW(H-I)/VS, Oskar Waleby, Stockholm 1900-talets mitt, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g, briljant med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 odlade pärlor ca 8,0 mm, 2 briljanter ca 0,45 ctv, ca W/VS, vikt 6,9 g, clips/stift.
RING, 18K guld, 8 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, 3 safirer, 3 rubiner och 2 smaragder ca 2,1 mm/st, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld, 30 briljanter ca 0,30 ct ca TW-TCr/VS-P, huggies, vikt 5,7 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 5,00 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, vikt 8,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, droppslipad diamant 1,01 ct, Fancy Intense Yellow-Orange GIA cert 5111123999, 16 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW(G)/VS, längd 45 cm, vikt 5,0 g.
RING, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 10,85 mm, 52 briljantslipade diamanter ca 0,52ctv ca W-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g.
RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant ca 0,71 ct, Yellow(R-S)/VVS, 20 diamanter (19 briljant- och 1 åttkantslipad) ca 0,52 ctv, ca TW-Cr(G-J), stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,47 ct ca TCr/VS-SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, (enligt gravyren är det totalt 0,62 ct), stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant 0,32 ct, Fancy Deep Yellowish Orange/SI2, GIA certifikat 2151317408, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, nagg på mittstenen.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant 0,83 ct, Fancy Intense Yellow/VS2, GIA certifikat 2135523043, 11 navette- samt briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS, stl 19 mm, vikt 4,8 g.
ARMRING, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS-SI, stl 6,0 x 5,0 cm, vikt 34,9 g, en diamant med skadad och en med kulettfasett.
RING, 18K vitguld, 2 ovalslipade blåa safirer ca 1,00 ctv, 15 trapet- och briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g, ena safiren med nagg på paviljongen, en trapetslipad diamant saknas.