Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2018
RING, 14K vitguld, 128 briljanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P1, 4 diamanter skadade, stl 18 mm, vikt 11,8 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad rubin ca 1,25 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g, 1 diamant skadad, 5 diamanter med nagg.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter 1,08 ct enligt gravyr, varav mittstenen ca 0,55 ct, ca TCr-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, gravyr, 2 diamanter med nagg.
Visa varaSilver Ljusstakar
LJUSSTAKAR, ett par, silver, GAB, Stockholm 1956, höjd 18 cm, vikt 664,9 g, fylld botten.
ANDERS DUNBERG, supkalk, silver, invändigt spår av förgyllning, Gävle 1793, höjd 14 cm, vikt 58,0 g, bucklor, lagning på stam.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,50 ctv enl gravyr, ca W-TCr/P1, stl 16,75+ mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, rosa safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv ca W/VS-SI, längd 42 cm, vikt 2,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS. kedja i platina (850), längd 46-50 cm, vikt 7,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 2,10 ct, 26 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W-TCr/VS, en diamant Tca, höjd 2,4 cm, kedjans längd 40 cm, vikt totalt 4,7 g.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld 8g, stjärna, för dobbar, pärlcollier, odlade sötvattenspärlor ca 13x15 mm, längd 40 cm.
JOHAN WICKMAN, supsked, silver, svisselerad dekor, delvis förgylld, Hudiksvall 1771, längd 15,5 cm, vikt 44,0 g, mindre bucklor.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, oval, plats för 2 fotografier med bredd 20 mm och höjd 30 mm, vikt 15,6 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, rubiner, 3 gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 10,7 g, plats för ett fotografi, bredd 28 mm.
DOSA, 18K guld, handgraverad dekor, emalj, nyrokoko, mitten av 1800-tal, fransk och svensk kontrollstämpel, 8,0x4,0 cm, vikt 70,0 g, graverad inuti lock "Till Fr. E Lindqvist af Ångf. Bolaget Alex. v. Humboldt".