Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2018
SILVERHJÄRTAT, hänge, sterlingsilver, labradorit, Eva-Britt Sigemark, Helsingborg 2013, stl 6,0 x 3,5 cm, vikt 27,8 g.
SILVERHJÄRTAT, hänge och örhängen, sterlingsilver, Eva-Britt Sigemark, stl 4,5 x 4,5 cm, krokar.
SILVERHJÄRTAT, örhängen, sterlingsilver, Eva-Britt Sigemark, Helsingborg 2013, längd 4,5 cm, vikt 5,9 g.
SILVERHJÄRTAT, brosch, sterlingsilver, tjur, Eva-Britt Sigemark, stl 4,5 x 3,5 cm, vikt 6,5 g.
SILVERHJÄRTAT, ring, sterlingsilver, granat, Eva-Britt Sigemark, stl 19 mm, vikt 14,2 g, granaten har slitna fasettkanter.
ARMBAND, odlade ovala sötvattenspärlor ca 5,5 mm, 8 rader, längd ca 17 cm, stretch, vikt 67,1 g, ej knuten.
BROSCH, 18K guld, odlade pärlor, ca 2,5-3,5 mm, rosenslipade diamanter, stl 3,0 x 2,0 cm, vikt 4,1 g, senare nål, lagningar, missfärgning.
SUPKALK, silver, på hög fot med graverad dekor, höjd 12,4 cm, cuppan stämplad JA Seseman, Arboga 1819-1846, vikt 32,1 g, lagning längs med stam.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka färgade sötvattenspärlor ca 4,5-10 mm, längd 91 cm, vikt 64,8 g. ej knutet.
SUPKALK, silver, på välvd fot, stam med noder, bukig cuppa med ciselerad dekor, höjd 11 cm, Wien 1861, vikt 57,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka sötvattenspärlor ca 13-16 mm, vikt 11,9 g, krok.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/P, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade sötvattenspärlor, ca 7,5-8,0 mm, lås i sterlingsilver, längd 18,5 cm, slitage på knutar.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserad, ca 3,5-7,0 mm, lås i silver med markasiter, längd 52 cm, missfärgade knutar.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, ca 7,0-7,50 mm, lås i 18K vitguld med briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W(H)/SI, längd 104 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,23 ct, ca Cr(J)/P1, Tag Perssons Guldsmeds, Öresund 1963, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g, diamanten har en natural vid rondisten.