Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 19 maj 2018
ZENITH, "S.A.B. Bangkok", herrur, 33 mm, Cal 10 1/2 N.S, Serie nr. 2937279, Boett nr. 345406, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, fasta bandstift, innerboett i doublé, gravyr, bucklor, "Extract from the Registers", tillverkad 26/2 1931.
Klockor Arsenal
ARSENAL, Neuchatel (T Swiss Made T), "Lollipop Hand", Cal Valjoux 7733, Boett nr. 9362 / 3340, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, Tropic-band, ca 1970.
OMEGA, Seamaster Professional (200 M), Cal 1441, Serie nr. 50661403, Ref nr. DB 396.1042, Boett nr. 396.1042, herrur, 36 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk (stål/guld), viklås, Ref nr. 1455/453, cert (ej stämplat), ca juni 1989, box, ytterkartong.
Klockor Tudor
TUDOR, Prince Oysterdate, Submariner (200m=660ft), "T - Swiss - T", Ref nr. 79090, Serie nr. B352913, Cal ETA 2824-2, Boett nr. 76100, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, defekt, originallänk (Folded), viklås, Ref nr. 9315-011/380 B, ca 1990, box (ej komplett), ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), "Bicchierini Dial", Chronometer, Ref nr. 16800, Serie nr. 9637796, Cal 3035, Verk nr. 1534559, Boett nr. 16800, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-K3/593, ca 1986, box (ej komplett).
Klocktillbehör Patek Philippe
BRÖSTNÄSDUK, Patek Philippe, Genève, 300 x 300 mm, röd/vit/svart, tillverkad av Stoffels, kartong (skadad).
Klockor Patek Philippe
PATEK PHLIPPE, Neptune, s.k. "Salmon Dial", Cal 315/190, Serie nr. 3006195, Ref nr. 5080/1, Boett nr. 4002437, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1997.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Geneve, Aquanaut, Cal E23, Serie nr. 1559169, Ref nr. 5064A-001, Boett nr. 4049350, midsize, 35 mm, stål, quartz, safirglas, datum, gummiband, viklås, cert, december 1999, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Geneve, Golden Ellipse, Cal 215, Serie nr. 1324142, Ref nr. 3848, Boett nr. 535215, unisex, 27 x 32 mm, 18K guld, manuell, safirglas, urtavla i blått guld, integrerat läderband, cert, februari 1978, box.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE & Co, Genève, fickur, 46 mm, Cal 18´´´, Serie nr. 36247, Boett nr. 36247, 18K guld, ankargång, renoverad urtavla, urverk och urtavla ej signerade, vargtänder, innerlock i 18K guld, gravyr, bucklor, "Extract from the Archives", tillverkad 1869, såld 31/3 1871.
Klockor Enicar
ENICAR, Ultrasonic, Supertest, "Compressor Case", Cal AR 1125, Serie nr. 142105, Boett nr. 362625, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, renoverad urtavla, läderband, ca 1960.
Klockor Enicar
ENICAR, Sherpa Date, "Compressor Case", Cal AR 1145, Serie nr. 326476, Boett nr. 1-61, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1961.
OMEGA, Genève, Cal 1022, Serie nr. 37347991, Ref nr. ST 166.0170, Boett nr. 166.0170 (LL), herrur, 37 x 44 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag (svenska), datum, läderband, originalspänne, ca 1973.
OMEGA, Seamaster, Cal 491, Serie nr. 14677166, Ref nr. CK 2848, Boett nr. 2846 2 SC - 2848, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, liten sekundvisare, gravyr, läderband, ca 1955.
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 2500, Verk nr. 84681139, Serie nr. 84681139, PIC nr. 212.30.36.20.04.001, Ref nr. SU 368.1638, Boett nr. 168.1638, midsize, 36 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1502/824, cert, augusti 2011, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0300/2010).
OMEGA, Speedmaster, Professional, "Moonwatch Anniversary LTD", Chronometer, "Tachymètre", Cal 3201, Verk nr. 78326501, Serie nr. 78326501, PIC nr. 311.33.42.50.01.001, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell (Co-Axial), safirglas, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1957/957, cert, oktober 2009, box (Ref nr. 6502, inkl tool kit), ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", Cal 321, Serie nr. 24952420, Ref nr. ST 105.012, Boett nr. 105012-66 (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1967.
AKTIEBOLOGET SERVUS, Stockholm, IMP, kronograf, Cal Landeron 54, Boett nr. 621002, herrur, 40 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1945.
Klockor Wyler
WYLER, Incaflex (Ra Swiss Ra), herrur, 32 mm, Cal WH 222 (ETA 2354), Boett nr. 23704, stål, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne, ca 1950, box.