Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari 2018
ÖRHÄNGEN, 18K guld, navettslipade topaser, ametister, citriner, peridoter, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift/clips, vikt 16,2 g
RING, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 10,1 g, en diamant med skada.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, Guldsmedscentrum, Göteborg 1974, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Stockholm 1960-tal, stl 17,25 mm, vikt 7 g, nagg på safiren.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW(F)/VVS 2, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K guld, safirer, 72 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad safir, 36 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla, baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 5 vm, vikt 14,1 g.
MANTELLI, collier, 18K roséguld, rosenkvarts, snidade safirer, Italien, längd 88 cm, vikt 34,8 g
COLLIER, 14K guld, 21 ametister, lås med folierat glas, säkerhetskedja, längd 47 cm, vikt 72,2 g.
COLLIER, silver, månstenar, längd 37 cm, vikt 33,2 g, sliten förgyllning, nagg på ena månstenen.
BROSCH, 18K guld, Jugend, gammalslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/SI2, liten pärla, originaletui, nagg på rondisten.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,62 ct, River(E), HRD cert nr 08022747030, före detta VVS1 men har nu mindre skador på 3 av diamantens hörn, därav ingen klarhetsgradering på mittstenen, omgiven av 51 briljanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g.
ARMBAND, platina, 465 åttkant- och briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv varav 3 st ca 1,10 ctv, ca TCr-TCa/SI, några diamanter P, längd 18,7 cm, vikt 49,0 g, några diamanter med äldre slipning, några diamanter skadade, etui.
RING, 18K vitguld, orm, briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-Cr/SI-P, 2 tsavoriter ca 0,04 ctv, stl 16,75 samt 17 mm, vikt 6,3 g.