Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari 2018
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS, 6 rosenstenar, stl 18 mm, vikt 2,5 g, svaga fatningar.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, ovalslipad, 2,86 ct, mörkblå, nagg på krona och kulett, stor nagg i rondist.
RING, 18K vitguld, 7 smaragdslipade blåa safirer ca 1,20 ctv, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca Cr(J)/P, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor 3-7 mm, längd 75 mm, vikt 14,7 g, lås i silver, knutet.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,12 ct ca W/SI, stl 18 mm, vikt 2,0 g.
ALTON, collier, örhängen, silver, månsten, längd 38 cm, signerad KE Palmberg, Falköping, total vikt 47,4 g, skruv.
STIGBERT, pärlcollier, odlade pärlor ca 4,5-5 mm, 3-radigt, lås i 18K guld, cabochonslipad ametist, vita safirer,Engelbert, Stockholm 1961, längd 38 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, ca 6,0-8,0 mm, lås i 14K vitguld, längd 76 cm, 3 extra pärlor.