Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari 2018
RING, 18K guld, pärlor, granater, tidigt 1900-tal, stl 16,75 mm, otydliga stämplar, ena granaten skadad.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 0,4 g.
CARMOSÉRING, 14K guld, safir, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 18,5 mm, vikt 4,2 g.
RING, 14K guld, ovalslipad smaragd, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g, smaragd opak med inneslutningar som når ytan, flera diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalsl diamant ca 0,35 ct, ca Ca(J)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct, Cr(J)/P, stl 18,25 mm, vikt 3,1 g, skadade klor.
TRESTENSRING, 18K vitguld, rubin ca 0,25 ct, briljantslipad diamanter ca 0,25 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/SI, 16,75 mm, vikt 2,0 g, ena diamanten skadad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCr(I)/SI2-P1, stl 15,75 mm, vikt 1,7 g, naturaler vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct, ca Cr(J)/P1, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.