Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari 2018
6 MATSKEDAR, silver, 1700/1800-tal, graverad dekor, monogram, längd 21 cm, vikt 248 g.
RING, 18K vitguld, ametist 0,88 ct, 20 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, stl 18 mm, vikt 1,4 g.
RING, 18K vitguld, peridot 0,55 ct, 20 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, stl 16 mm, vikt 1,4 g.
RING, sterlingsilver, cabochonslipad opal ca 2,30 ct, stl 18 mm, vikt 2,3 g, opalen rör sig i fattning.
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, ovalslipad blå safir ca 0,60 ct, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
RING, sterlingsilver, ametist, citrin, stl 18,5 mm, vikt 13,7 g, citrinen rör sig i fattning.
ARMBAND, sterlingsilver, 2 blåa topaser ca 6,50 ctv, 3 rökkvartser ca 7,50 ctv, 3 granater ca 9,00 ctv, längd 17 cm, vikt 21,2 g.
ARMBAND, sterlingsilver, 24 ovalslipad blåa safirer ca 8,00 ctv, längd 18,5 cm, vikt 17,9 g.
CARMOSÉRING, platina, safir ca 0,50 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
COLLIER, akvamarinkulor, doserade 6,2 - 15,7 mm, längd 47 cm, magnetlås, oknuten, vikt 46,5 g.
COLLIER, granatkulor, doserade 3,5 - 9,9 mm, synliga inneslutningar på några kulor, längd 44 cm, vikt 39,4 g, skruvlås i vitmetall.