501 - 520 av 549
1...25262728 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari 2018

Klubbad för

Ädelstenar Safirer

SAFIR, kuddslipad, 2,00 ct.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

DIAMANT, smaragdslipad, 0,36 ct, TCr(I)/VS2.

2 300 kr

Utrop: 2 500 kr

COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca TW/VS, längd 38 cm, vikt 1,6 g.

650 kr

Utrop: 700 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,15 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 17 mm, vikt 1,8 g.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K vitguld/guld, ovalslipad smaragd ca 0,50 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 8,4 g, smaragden skadad, 2 diamanter med nagg på krona.

Utrop: 3 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/P, stl 17 mm, vikt 2,7 g, en diamant med stort nagg på krona, 2 diamanter med små nagg på krona.

Utrop: 1 500 kr

RING, 18K guld, 4 gammalslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 1,6 g, inverterade naturaler på krona och paviljong, ena med nagg på bord.

600 kr

Utrop: 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TCa(K)/P1, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, skada på kuletten.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, briljant- och åttkantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, några diamanter med naturliga håligheter, svaga fattningar.

Utrop: 1 200 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,25 ct, Cr(J)/SI1.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, odlad pärla 7,5 mm, stl 17 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 1 100 kr

ALLIANSRINGAR, 3 st. 18K, guld, 42 briljanter ca 0,50 ct ca W/VS, vikt 18,1g, stl. 18,25 mm

Utrop: 7 000 kr

SYSKONRING, 18K guld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TCr/SI 2, stl 16,75 mm, vikt 2 g, två lagningar, en nedsliten klo.

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W(H)/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g

950 kr

Utrop: 800 kr

COLLIER, korall, lås i metall, längd 42 cm.

1 100 kr

Utrop: 600 kr

RING, 18K, guld, ametist, Finland, N. Westerlund & Co, Helsingfors 1953, stl 18 mm, vikt 6,4 g, skadad klo.

Utrop: 1 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g, graverad.

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K vitguld, 1 briljant- och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipade diamant ca 0,16 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 2,0 g.

Utrop: 1 400 kr

HALSBAND, 3-radigt, silver, kullänk, längd 47 cm, vikt 47,5 g.

Utrop: 450 kr